Dovolenka na Slovensku, v zahraničí, prostredníctvom cestovnej kancelárie?

Už ste sa niekedy rozhodovali kam pôjdete na dovolenku? Iste áno. A čo zavážilo pri výbere?
Cena, referencie, úmera úrovne ubytovacieho zariadenie a jeho služieb v porovnaní s cenami, komunikácia s klientom, zľavy, vábivé fotografie...

 

Čím viac ponúk, tým náročnejší výber dovolenky

Myšlienky čo nám začali víriť v hlave záviseli určite aj od ďalších faktorov.  Predpokladajme, že ste sa rozhodovali  podľa toho, či:
- je to dovolenka v lete alebo v zime  
- ideme na dovolenku dvojica, skupina priateľov, alebo rodina s deťmi
- či pôjdeme k moru alebo to bude dovolenka na Slovensku
- pôjdeme na dovolenku  vlastným autom, alebo si zabezpečíme dopravu autokarom
- budeme cestovať  letecky a allinclusive?
- ideme na dovolenku s malými deťmi  a tak by sme uprednostnili chatu, chalupu alebo apartmán s kuchynkou, aby sme mohli naším deťom pripraviť  kedykoľvek mliečko alebo ich obľúbenú mliečnu kašu
- lyžovačka s priateľmi a ubytovanie priamo na svahu
- chceme ísť tri rodiny, ale uprednostníme hotel s wellness službami

Obrovská ponuka, obrovský zmätok

Iste by ste mi to potvrdili, že pri surfovaní po internete, ste natrafili na čudné stránky s ešte čudnejšou ponukou služieb. A najhoršie a hrozné je, že natrafíte aj na také, ktoré vizuálne spĺňajú všetky vaše predstavy o fungujúcej cestovnej kancelárii  ponúkajúcej ubytovanie, ale nie je možné aby sme si v tej rýchlosti, v ktorej dostaneme chuť si objednať ubytovanie aj overili, či všetko je v najlepšom poriadku a daná „cestovka“ má všetky náležitosti pre svoje fungovanie splnené.

Má vaša cestovka v poriadku živnosť?

Odporúčala by som, aby ste si riadne zvážili, na akú cestovnú kanceláriu sa pri výbere svojej dovolenky obrátite. Overte si jej živnosť  v živnostenskom registri, alebo ak je to „sro-čka“ tak v obchodnom registri. Platí to pri cestovnej kancelárii aj pri cestovnej agentúre, ktorá funguje na internete, ale aj ktorá má sídlo vo vašom meste. Vyhľadajte informáciu o poistení proti insolventnosti, ak cestujete mimo územia republiky. Určite sa poistite v komerčnej poisťovni. Napríklad v prípade storna z dôvodov, ktoré neviete a nemôžete ovplyvniť, vás toto poistenie bude kryť. Vyhľadajte si pred vyplnením objednávky všeobecné obchodné podmienky, ktoré musí mať cestovná kancelária a cestovná agentúra  sprístupnené a venujte čas ich preštudovaniu. V neposlednom rade dajte na rady kolegov, známych, priateľov. Odporúčanie a referencie od ľudí, ktorí sa už zúčastnili pobytov, sú tie najlepšie, to mi verte.
Ako je to s odporúčaním ubytovateľov a zamestnancami cestoviek ..

Nielen zamestnanci kancelárii, ale aj ubytovatelia, no proste všetci vám budú odporúčať práve ich zariadenie. Ak však máte známeho, ktorý už bol v danom zariadení, chate, penzióne, hotely vypočujte si jeho názor. Hosť si totiž vo väčšine všíma práve to, čo profesionálna slepota bráni vidieť ubytovateľom.

Keď si dovolenku zabezpečíte priamo u ubytovateľa

Ubytovať sa napriamo? Áno, aj to je možnosť. V každom prípade, ak nemáte problém s jazykovou bariérou, ušetríte. Ale vždy vzniká riziko, že v takomto prípade, nie je možné garantovať, že všetko prebehne v poriadku. Netvrdím, že sú ubytovatelia nedôveryhodní, ale aj v tomto prípade, si overte postup objednania pobytu, záruky aj spomínané všeobecné obchodné podmienky. Ubytovatelia si tak ako aj cestovné kancelárie a cestovné agentúry, žiadajú platbu vopred za pobyt. A preto si  určite žiadajte potvrdenie o zaplatení ubytovania, alebo ubytovací poukaz, v ktorom je uvedené že ste danú platbu uskutočnili. Ale ešte pred platbou si žiadajte zmluvu o poskytnutí ubytovania alebo objednávku ubytovania.

Výhody vybratých cestovných kancelárii

Ak si však smiem dovoliť poznamenať a odporúčať, na Slovensku fungujú aj cestovné kancelárie a cestovné agentúry, ktoré ponúkajú GARANCIU KVALITY.  Čo znamená, že ubytovacie zariadenia, ktoré majú v ponuke poznajú, hodnotia a kontrolujú kvalitu poskytovaných služieb. Ubytovateľom odporúčajú školenia a poradenstvo, aby vedeli správne rozhodnúť, aké služby si hostia žiadajú, aké očakávajú a čo je momentálne „trendy“. Predávajú v cenách ubytovateľov, teda ceny sú také, aké by vám ponúkol aj samotný ubytovateľ.

Výhodou je práve to, čo každý z nás očakáva a to je ISTOTA. Preberajú na seba všetku zodpovednosť za sprostredkovanie ubytovania a hosť má v ruke zmluvu o obstaraní zájazdu, čitateľné všeobecné podmienky, aj záruku spokojnosti. Zárukou spokojnosti sa rozumie fakt, že aj keď zaplatíte cestovnej kancelárii  platbu za pobyt pred nástupom alebo pri objednávke, úhrada ubytovateľovi je realizovaná až po vašom spokojnom návrate z dovolenky, na základe vašej referencie. Dokonca vám na základe vašich predstáv zašlú ponuku ubytovania, ktorá spĺňa všetko čo ste si priali. 

Všetkým by som priala len samé dobré rozhodnutia v prípade, že ste práve začali uvažovať nad vašou dovolenkou. Hľadajte a pýtajte sa. Dávajte otázky a žiadajte odpovede. Nechajte si odporúčať a aj vy potom odporúčajte. A keď máte málo tipov, rada vám poradím :–) 

Krásne a spokojné dovolenky vám praje
Valika Petrová

Komentárov 

 
0 # 2015-09-18 11:31
Dobrá práca! Čakám na ďalšie príspevky.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame