Igor Orviský: "Vážim si ľudí, ktorých som vo svojom živote stretol." (hosť konferencie Posúvame sa ďalej...)

Igor Orviský Igor Orviský, mentor, kouč a autor knihy osobnostného rozvoja s názvom Emočný labyrint, trpel v detstve mozgovou dysfunkciou. Za posledných pätnásť rokov sa cielene stretával so širokým spektrom ľudí, s ktorými robil osobné interview o ich živote a pohľade na svet. Vďaka nim nadobudol množstvo skúseností, globálny prehľad a mentálne zručnosti, ktoré dnes úspešne odovzdáva ďalej na svojich prednáškach. Dámy a páni, večný optimista Igor Orviský.

Prezraďte nám v skratke, aký bol Váš život, kým ste sa stali človekom, akým ste dnes?

Človek, akým som dnes, som iba a len dnes. Vnímanie prítomnosti znamená vedieť vnímať skutočný čas. Aký bol môj život? Úžasne zložitý, plný chýb, odmietnutí, protichodných myšlienok a občas aj beznádeje. Napriek tomu všetkému, či práve preto, je život mojim najväčším koníčkom a neskutočne ho  milujem.

Ste skúsený mentor, kouč a najnovšie i autor knihy, jedným slovom úspešný muž. Čo považujete za svoj najväčší životný úspech?
Že dokážem udržiavať svoje ciele dostatočne živé na to, aby bola cesta po ktorej kráčam dosť veľká pre všetkých, ktorých zaujíma osobnostný rozvoj. Za úspech považujem to, že dokážem permanentne spájať radosť, zábavu, poučenie a všetky ostatné ingrediencie do krásnych dní. Za najväčší úspech považujem, že som sa narodil do úžasnej doby, kedy je všetko možné. Viem ako to myslíte, avšak “svoj úspech“ neexistuje. Viete čo skutočne funguje  “Ľudia – človeku, človek – človeku, človek – ľuďom, ľudia...“ Všetko podstatné už bolo v ľudskom živote odhalené, nič nie je tajomstvo, stačí chcieť poznať.

Ako by ste charakterizovali úspech?
Veľmi jednoducho, je iba jeden zákon úspechu. Úspech je každodenná práca na realizácii vášho ideálu a je úplne jedno, čo to je. Úspech je každý jeden okamih, kedy sa cítite úžasne. V podstate jediné čo človek skutočne má, sú jeho vlastné emócie a pocity. Preto parametre úspechu si určuje každý človek sám. To, čo ľudí „zabíja“ na ceste za ich skutočným úspechom a šťastím, sú spoločenské programy (niekto iný sa snaží nastaviť parametre vášho úspechu) a neustále porovnávanie sa s kýmkoľvek iným.

Vaše prednášky sú zamerané na osobnostný rozvoj a pozitívne myslenie. Kto sa podľa vás zaujíma o tieto témy u nás na Slovensku viac - muži alebo ženy?
Od roku 2000 prichádza úplne nová éra a ľudia túžia mentálne dozrieť. Každý má právo na úspech. Každý má právo na šťastný život. Každý má právo na svoje sny. Prepáčte, ale k tomuto neviem zaujať relevantné stanovisko, nakoľko moje receptory vnímajú u ľudí iné parametre. Venujem pozornosť tomu ako spájať a chápať. Napriek tomu, že medzi mužmi a ženami sú signifikantné rozdiely nielen biologického charakteru, osobnosť človeka ako taká, je unisex.

Je až neuveriteľné, aký optimizmus z Vás sála. Existuje niečo, čo Vás dokáže "rozhodiť"?
Toto je milá otázka, rád by som povedal, že nie! Určite sú situácie, keď sa ocitnem takpovediac na hrane. Vtedy má človek na výber, ako bude pokračovať ďalej. Ja sa správam podľa svojho vlastného vzorca, a teda okamžite začnem pátrať, čo som nepochopil. Lebo ak je človek “rozhodený“, pramení to z jeho vnútorného nepochopenia predmetnej interakcie. Myslím – cítim – konám. Aj o tom je moja knižka Emočný labyrint.

Aké sú vaše plány a vízie do budúcnosti? Čo by ste ešte chceli dosiahnuť?
Mojou najväčšou víziou je, že celý systém edukácie a výchovy sa postupne zmení už od samého začiatku. Celá spoločnosť sa bude musieť navzájom začať podporovať v tom, aby ľudia našli samých seba a z ulíc sa stali galérie originality. Verím, že je jedného dňa budú hranice konformity pokorené!  Viem, môže to znieť ako neuskutočniteľné, ale smer evolúcie je daný od samého začiatku. Ak sa bratom Wrightovcom podarilo pred 111 rokmi zostrojiť lietadlo, ak sa mne podarilo napísať úspešnú knihu, ktorá pomáha ľuďom (mne človeku, čo nevie poriadne čítať, písať, nechápe gramatiku a v podstate nemá žiadne licencované vzdelanie), tak vám sa podarí čokoľvek, čo budete chcieť. Presne o to ide. O vaše plány a váš život. Moje plány sú jasné, budem vám pomáhať dosiahnuť to, po čom túžite.

Čo by ste odkázali našim e-ženám a e-mužom?
Identifikujte, čo skutočne chcete, vytrvalo a radostne na tom pracujte. Naberte odvahu opustiť zónu komfortu, lebo všetko čo skutočne chcete, leží za jej neviditeľnou hranicou. Pozrite sa okolo seba a všimnite si, čo všetko už máte. Pre človeka, ktorý si neuvedomuje a neváži čo má, je omnoho náročnejšie prijať nové výzvy. Navštevujte semináre a konzultácie osobnostného rastu. Prebuďte silu svojho podvedomia a účinok afirmácií. Ste najbližší človek, ktorý vám z dlhodobého hľadiska dokáže pomôcť. Začnite konať hneď.

 

Igor Orviský na konferencii Posúvame sa ďalej… (12.3.2014 v Bratislave) prednesie tému: Ako sa dostať z bodu "A", kde ste, do bodu "B", kde chcete byť

Neprehliadnite ostatných prednášajúcich tejto úžasnej akcie: Konferencia Posúvame sa ďalej…

 

Rozhovor pripravila: Veronika Shaughnessy
Zdroj: Igor Orviský -  www.vasciel.eu

 

Viac informácii o konferencii Posúvame sa ďalej...

 

 

 

Odporučte stránku

Odporúčame