Keď sa kouč učí od koučovaného

Keď sa kouč učí od koučovanéhoAk by som tento článok písala do novín, dala by som mu názov: Svojmu úspechu vďačím plesu. Lenže v takomto nadpise je málo kľúčových slov a tak zostávam pri téme aj v nadpise. :-) Ale pravda je taká, že k úspechu vo svojich biznisoch som pred časom dospela aj z dôvodu, že som sa vybrala na ples podnikateliek do Levíc.

Stalo sa to pred rokmi. Na tom plese som vyhrala tombolu: 4 hodiny koučovacieho sedenia s úžasnou koučkou Zlaticou Stubbs. Bola som rada, lebo ma koučing zaujímal, no len povrchne. Nevedela som presne o čo ide, ale zaujímalo ma, čo robí Zlatka. „Ja koučing nepotrebujem, veď som time management sama prednášala. Čo už ma môže koučing také naučiť, čo ja neviem,“ nahovárala som si pred rokmi.

A tak som absolvovala koučingové sedenia so Zlatkou. Najprv tie, ktoré som vyhrala, no potom ďalšie, ktoré som si už sama zaplatila. Lebo to, čo sa udialo vďaka týmto sedeniam, môžem prirovnať závratnému a zrýchlenému postupu vpred. Dodnes hovorím, že sa mi zmenil život k lepšiemu a roky som z koučingu profitovala špirálovito sa krútiac vyššie a vyššie.

Na koučing kurz som sa dostala vďaka silnému naliehaniu Gabiky Revickej, ktorá chcela koučingové princípy využiť vo svojich konzultáciách. A tak sme sa vlani obe ocitli na kurze, ktorý organizoval Koučing Centrum s.r.o.

Ako akreditovaná koučka sa stretávam s rôznymi ľuďmi a s rôznymi situáciami. Napríklad naposledy som koučovala Lenku, ktorá sedela v autobuse a niekoľkohodinový čas využila takýmto efektívnym spôsobom. „To sedíš sama v autobuse?“ čudovala som sa, keď som sa dozvedela, kde sa práve nachádza. „Nie, ale ak ľudia normálne telefonujú v hromadnej doprave, tak ja si cez telefón tiež môžem vybaviť svoje pracovné záležitosti. A keďže sa nebavíme o tajných a intímnych veciach, tak mi nevadí, ak aj susedia počujú, o čom sa bavím s tebou,“ vysvetľovala mi Lenka.

Väčšinou koučujem cez skype, je to veľmi pohodlné pre obe strany, no samozrejme do firiem prichádzam osobne.

Pri jednom z takýchto sedení som sa naučila niečo zaujímavé. Keď som koučovala istého manažéra, počas sedenia sme sa dostali aj k riešeniu jeho prejavov. Vedel o sebe, že je veľmi impulzívny a často kričí na svojich kolegov.

„Potreboval by som s tým niečo spraviť,“ hľadal riešenie na svoje správanie. Keďže kouč nemôže radiť, doluje informácie z klienta. Jeho skrytý potenciál vypláva na povrch správne položenými otázkami. V tomto prípade riešenie priniesol tiež samotný klient.

„Prinesiem si z domu malú sošku futbalistu, ako kope do lopty. Dám si ju na kancelársky stôl a vždy, keď sa na ňu pozriem, budem vedieť, že mám ubrať zo sily hlasu, alebo sa mám krotiť v chovaní.“ Kouč nikdy nehodnotí rozhodnutia, ktoré klient prinesie. Zapíše ich a ponechá na koučovaného, aby so svojimi úlohami pracoval sám. Po mesiaci, keď sme sa znova stretli, klient mi radostne hlásil: „Sošku som premiestnil na poličku v skrini. Už sa dokážem ovládať, ale futbalistu si ponechávam v kancelárii ako kontrolu. Predsa len, nech nado mnou bdie naďalej.“

Ďalší skvelý nápad mala klientka, ktorá bojovala so svojim časovým rozvrhom. Ak ste podnikateľka na vlastnej nohe, nemáte nad sebou šéfa, ktorý by vám zadeľoval čas a následne ho kontroloval. Dotyčná klientka si vždy naplánovala svoje denné  týždenné úlohy, no nikdy ich nedokázala splniť.

Počas koučingu si zadefinovala, ako sa bude kontrolovať a ako dosiahne dodržiavanie svojho plánu.

Rozhodla sa v kalendári značiť pri svojich aktivitách výsledok. Ak splnila naplánovanú akciu, nakreslila k poznámke v diári usmievajúceho smajlíka :-) . Ak plánovanú aktivitu zrušila, lebo nestíhala  ju v daný deň vybaviť, okrem toho, že si ju presunula na iný deň, v diári si pri pôvodnom termíne nakreslila smutného smajlíka :-( . Každý deň zrátala počet smajlíkov a každý týždeň v nedeľu ich vyhodnotila. Určila si, aké minimálne množstvo usmievajúcich smajlíkov musí dosiahnuť a keď sa tak stalo, odmenila sa. Bol to pre ňu skvelý motivačný nástroj, ktorý v jej prípade tiež zabral.

Milujem koučovanie. Je to nádherná práca a mohla by som pokračovať v popisoch podobných prípadov. Pre koučovaného je to úžasný zážitok, keďže na konci zistí, že všetky riešenia na tie situácie, kde zatiaľ nevidel východisko, priniesol on sám. Kouč totiž neradí, nekonzultuje a nementoruje svojho klienta. Pomáha mu len vidieť veci z iného uhľa a z väčšej perspektívy a tak dosahovať výsledky rýchlejšie a efektívnejšie.

 

Monika Jakubeczová

 

Koučoval vás už niekto? Aké máte skúsenosti? Napíšte nám o tom do komentára...

 

 


Komentárov 

 
0 # vrdhhigrapills.net 2017-10-21 22:48
Hurrah, that's what I was exploring for, what a data! present here at this weblog, thanks
admin of this web page.

Look at my homepage Vrdhhigra (vrdhhigrapills .net: https://vrdhhigrapills.net/)
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame