V čom je Macintosh iný, lepší ako Windows?

Macintosh vs. WindowsČasto sa stáva, že na naše offline stretnutia si nosím macbook, alebo iPad. V poslednej dobe dostávam čoraz častejšie otázku: Je Mac lepší ako Windows? V čom je Apple iný, lepší ako Windows? Odpovedať na túto otázku sa dá krátko a obšírne. Krátka odpoveď je: Áno, je lepší :-) Lenže táto odpoveď ani mne nestačila v čase, keď som rozmýšľala, že si kúpim macbook a nie notebook.

Keď som chcela zmeniť svoj pracovný nástroj zo stolového počítača na prenosný, našťastie som dôverovala svojej intuícií a investovala som do macbooku. Je známe, že Macintosh a vôbec Apple výrobky sú niekoľkonásobne drahšie ako produkty, ktoré majú operačný systém Windows. Ale ak raz zainvestujete, neskôr nebudete ani ľutovať a ani chcieť odísť od Apple.

Zhrnula som do niekoľkých bodov rozdiely, ako vidím ja Apple verzus Windows.

Windows je operačný systém, ktorý je všeobecne používaný, kým Macintosh sa využíva jedine pri hardvéroch (počítačoch) typu Apple.

Funkcie a ochrana operačného systému (OS)

Windows je často kritizovaný za to, že má menší počet funkcií v porovnaní s Mac. Naopak, Macintosh sa môže pochváliť bohatou sadou funkcií a jednoduchým použitím. Samozrejme všetky nedostatky (u Windows) sa dajú eliminovať ďalšími softvérmi, ktoré ale treba doinštalovať na počítač. A väčšinou kvalitné programy nie sú zadarmo. Otázne je, či bežný užívateľ dokáže vyhľadať ten správny program (softvér) a korektne ho nainštalovať do svojho počítača.

Windows je náchylnejší k napadnutiu (hacnutie), Macintosh je považovaný za bezpečnejší operačný systém. Na systém Windows tiež číha viac ako milión rôznych vírusov, kvalitné antivírusové programy sú spoplatnené a majú viazanú dobu lehoty, pričom Macintosh v základe nepotrebuje ani antivírusovú ochranu.

Základné vyhľadávanie vo Windows je neporovnateľne pomalšie ako v Macu (aplikácia  spotlight). Samozrejme do Windowsu sa dá nainštalovať Google desktop, čo je vynikajúci a extrémne rýchly nástroj na vyhľadávanie. Je zadarmo a je porovnateľný rýchlosti spotlight v Macintoshi.

Inštalácia na jednotlivých OS

Programy, ktoré sa inštalujú vo Windowse (s koncovkou *.exe) nie je možné spustiť na Macintoshi. Platí to aj naopak. Inštalačné programy s koncovkou *.dmg (pre Mac) nie je možné spustiť na Windowse.

Pri Win aj Mac existujú programy, ktoré je možné spustiť aj bez inštalácie.

Finančný pohľad na Windows a Macintosh

Ako som spomínala, vstupné investície sú rádovo rozdielne. Kým priemerne dobrý notebook s Windowsom kúpite od 500 Eur, Macbook dostanete za trojnásobnú cenu.
Lenže ďalšie náklady sú znova neporovnateľne iné. Kým prechodom na nový OS vo Windows zaplatíte stovky eur, pri Macintoshi som uhradila len necelých 18 Eur.

Väčšina aktualizácií vo Windowse sú spoplatnené, v Macu sú zadarmo. Rovnako to platí na programy (nie len ich aktualizácie). Keď som pred rokmi, keď som začínala s Macintoshom a hľadala náhradné programy namiesto tých, ktoré som vo Windowse s obľubou používala, natrafila som na stránky, kde stálo:

Software – download XY Eur – for Windows (zadaná cena, za ktorú sa program kupoval)
Software – download FREE – for Macintosh (stiahnutie toho istého programu zadarmo)

Obrovská finančná úspora pri ďalších softwéroch

Nezanedbateľná informácia je, že v Macintoshi voľne a ZADARMO môžete pracovať s Open Office balíkom, ktorý je porovnateľný s Microsoft Office programom. Rozdiel je okrem užívateľského rozhrania samozrejme v cene. Neviem ako je to teraz v Office vo Win, ale ak som voľakedy chcela z Wordu spraviť PDF dokument, musela som mať na to rozšírenie, alebo platený softvér. Open office tento export do PDF robí automaticky (a zadarmo :-) .) Nehovoriac o tom, že v Macintoshi dokážete otvoriť aplikácie, ktoré boli vytvorené v balíku Microsoft Office no naopak to už nefunguje.

Spolupráca s ďalšími zariadeniami

Windows je typický tým, že potrebuje „ovládače“ na fungovanie periférnych zariadení (tlačiareň, myš, klávesnica, fotoaparát a pod.) Macintosh zapnete, cez USB pripojíte zariadenie a pracujete... A väčšinou z nich dokáže pracovať aj cez wifi alebo bluetooth.

Pri sťahovaní dokumentov z mobilu do Windows operačného systému je potrebné nainštalovať rôzne pomocné programy, pričom pri Macintoshi sa podobné procesy dejú automaticky, alebo  oveľa jednoduchšie. Je to jeden z dôvodov, prečo sú Apple produkty také obľúbené. Ich vzájomná podpora je na vysokej úrovni a tak poskytujú maximálny užívateľský komfort.

Systém v systéme

Zaujímavosťou je, že systém Macintosh sa dá stiahnuť do PC (s OS Windows) len na základe „haknutia“ (čiže zásahom do systému), kým systém Windows sa dá bez problémov nainštalovať na počítače Apple.
V prvých mesiacoch som si vytvorila aj ja paralelné operačné systémy, aby som mala pri sebe tie programy, ktoré na Macu nefungovali. Potrebovala som ich (napríklad tvorba faktúr) a preto som Windows chcela mať na dosah. Fungovalo to tak, že som si zapla Apple macbook a pracovala som klasicky na Mac systéme. Keď som potrebovala vytvoriť faktúru, tak som spustila korektne nainštalovaný program (softvér), ktorý bol „OS Windows“. Či že som mala obrazovku ako keby som mala notebook. Systém v systéme. Samozrejme potom mi ale macbook zamŕzal a vrátili sa stresové situácie, ktoré som prežívala pri Windowse stále, keď systéme „padal“.

Mac nepotrebuje tvrdý reštart

Po odinštalovaní „Paralelného systému“, čiže Windowsu z Macu, môj macbook fungoval (a funguje stále) bez akýchkoľvek problémov. Už roky nepoznám čo je automatický reštart, alebo tvrdý reštart, alebo zamrznutie počítača.

Automatický reštart – keď si v pohode pracujete a zrazu, bez akéhokoľvek upozornenia počítač samovoľne reštartuje. Infarktové stavy navodzuje fakt, že stratíte všetku dovtedy spravenú prácu, ktorú ste nestihli uložiť.
Tvrdý reštart – keď počítač zamrzne tak, že ani po vypití kávy a umytí riadu nenabehne. Vtedy stlačíte a pridržíte vypínač na PC, kým sa počítač nevypne.

Prezeranie dokumentov v Macu bez otvorenia programu

Skvelou výhodou Macintoshu je fakt, že sa rôzne dokumenty dajú prezerať aj bez extra softvéru (priamo vo Finderi, čo je obdoba Prieskumníka), čo pri Windowse nie je možné. Napríklad pri Win OS sa dokumenty v programe Word, Excel, alebo Powerpoint nedajú prezerať bez zakúpenia príslušného balíka. Pri Macu jednoducho vôbec nemusím spúšťať program na to, aby som si vedela pozrieť obsah daného dokumentu. Geniálne!

Mac šetrí čas

Všetky aplikácie v Macintoshi sú navrhnuté tak, aby fungovali rovnakým, intuitívnym spôsobom. Je to výhodné preto, že ak sa oboznámite s jednou aplikáciou, napríklad s iTunes (správa hudby), rýchlo sa naučíte pracovať aj s aplikáciami iPhoto (správa fotiek) a podobne.

Mac dbá aj na naše zdravie

Musím uznať, že odkedy som v rodine Apple, som pri počítači kľudnejšia. Písala by som ešte o rozdieloch, no vidím, že už aj tak je toho veľa. Ak rozmýšľate nad kúpou Macbooku, vrelo vám ho odporúčam. Napríklad moja najčerstvejšia skúsenosť s aktualizáciou samotného operačného systému je najukážkovejšia v tom, aké sú rozdiely medzi Windows a Macintosh. Píšem o tom v článku Macintosh (Apple) verzus Windows.

Odporúčam prečítať si to... Ako ušetriť nervy a peniaze :-)

 

Monika Jakubeczová

Komentárov 

 
+1 # 2013-10-05 22:12
Moj prispevok neberte ako utok, len ako (podla mojho nazoru) nutnu osvetu, kedze cely clanok je podla mna postaveny na neznalosti jedneho i druheho systemu. Prvy problem: systemy su rozdielne a komu ktory vyhovuje najviac, ten je PRE NEHO najlepsi. No urcite nie pre ineho. Omyl druhy: systemy Apple sa tradicne povazuju za najmenej odolne voci "hackerom", ci uz ide o servery alebo barsco ine. Windows, v zavislosti od nastaveni, sa moze dostat na uroven nejakeho Linuxu(s privretymi ocami). Co sa tyka virusov, su aj pre mac, a antivirus nikto ani priemerne pocitacovo gramotny nepotrebuje ani na Windowsoch. To, ze Mac ma spolocneho Unixoveho predka s BSD, este o nicom nesvedci. Omyl treti: Openoffice (ci lepsi Libre Office) existuje aj pre Windows a aj dalsie OS a predpokladam, ze existoval skor ako pre Mac. A rovnako kopa ineho open/free softu. A aj PDF vytvara. Odporucam este vynikajuci Softmaker FreeOffice-trochu iny pristup, ale funguje dokonale. 
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2013-10-05 22:16
Co sa tyka instalacie Windowsu na Mac, treba ho instalovat priamo a nie cez Parallels... Ovladace si automaticky stahuje aj Windows, len netreba porovnavat '98 ci XP s najnovsim MacOS... Co sa tyka zamrzania a restartov, tam je problem obvykle medzi stolickou a klavesnicou... Najlepsia ochrana pred pomalym zalohovanim je ukladat data na separatnu particiu-potom nie je co zalohovat. A pomale spustanie je velakrat sposobene nevysypanym "kosom"(30-40GB "zmazaneho" bordelu) +tiez netreba porovnavat 300€ notebook s Win a 1500€ Macbook. Tak mi este napadlo, ze notebook je fomfactor, a teda aj Macbook je notebook-to len pre upresnenie. Mna osobne Windows v mnohom vytaca, ale zasa ma aj niektore vyhody oproti inym systemom...kazdy si musi najst to svoje, podla svojich potrieb
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2013-10-05 22:18
V kazdom pripade instalacia Linuxu je najdostupnejsim riesenim pri modernizacii, ale da sa instalovat W7/W8 aj na velmi stare pocitace a uplne bez problemov, je to vec volby. Macbooky obsahuju par elegantnych rieseni, ale vela ineho v nich nemusi vyhovovat kazdemu... Este tolko, ze pred platenim za softver treba skontrolovat nejake odborne testy pripadne vyhladat a vyskusat softver zdarma. Je ho neurekom pre kazdu platformu(aj Win)...ujo Gúgl je nas kamarat 
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2015-08-03 12:39
a sú tam prosím aj viditelne rozdieli v pouzivani? ze by ma to obmedzovalo pri klasickom skolskom pisani alebo pri prenasani dát do klasickeho win.? kedze doma mame same Win. a ziaden apple produkt. Chcela by som ho pouzivat na skolsske ucely a tym padom aj na nejaky word a excel . tlacenie dokumentov.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
+1 # 2015-08-09 09:38
myslim ze dokumenty vytvorene vo worde aj exceli su rovnake s tymi windowsackymi, takze s prenosom by nemal byt problem. Na skolske ucely a na pracu s office balikom ti bohate bude stacit aj notas za 400Eur inak to su zbytocne vyhodene peniaze.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # půjčka 2016-02-29 13:37
Potrebujete naliehavú pôžičku platiť účty, nákup tovaru a služieb, aby začať podnikať? Ak áno, platí dnes a dostať schválený. napíšte nám na danoscar9@gmail .com
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Rosaline 2017-05-16 00:37
Hey there, You've performed a great job. I'll certainly digg it and individually suggest to my friends.
I am confident they will be benefited from this site.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Cheap Fifa Coins 2017-09-08 07:36
Hey аre using Wordpress fоr yօur blog platform? Ι'm
new tߋ the blog worlԀ Ƅut I'm trying tо get stаrted annd
ϲreate my own. Dо you need any coding expertise tο maqke yⲟur օwn blog?

Anyy help ѡould Ьe rеally appreciated!
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Ludie 2017-09-08 07:40
Excellent beat ! I wish to apprentice while yоu amend youг website, hhow ϲan i subscribe for а blog web
site? Thе account aided me а applicable deal.
I һave been tiny biit familiar of tһiѕ your broadchast рrovided vibrant ϲlear
idea
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Anthonysiz 2018-05-19 04:05
canadian online pharmacies
http://canadianonlinepharmacyhd.com/
online pharmacy no prescription
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame