Tlačí Vás kamienok v topánke? Ako veľmi?

Medzi mojimi priateľmi je niekoľko šťastlivcov, ktorí sú zamestnaní a sú spokojní so svojou prácou. Nechcú začať podnikať, aj keby na to mali (mentálne aj finančne). Úprimne ich napĺňa to, čo robia, a väčšinou to nie je výška ich platu. Drží ich v práci komplex pozitívnych skutočností (kolektív, odborný rast, miesto práce, atd. atd.).

Ak sa niekto spýta, ako má začať podnikať ak má dobrú prácu, potom v tej práci asi nie je všetko v poriadku. Najhorší je stav, ak zarábate veľmi slušne (resp. vysoko nadpriemer), máte benefity ako auto, mobil, notebook, uznanie od nadriadených a rešpekt od podriadených. Ak takýto človek predsa chce skončiť pracovný pomer, niečo predsa len nebude v poriadku.
Viem to, ja som to prežila tiež....

V podobných prípadoch už dlhé roky používam ten istý príbeh:
Predstavte si, že idete po ulici a zrazu sa Vám do topánok dostane malý kamienok. Je nepríjemný, ale pokračujete ďalej. Ak je kamienok malý a len Vás trochu tlačí, vydržíte to a "neriešite to" počas cesty.
Čo sa stane ale v prípade, ak ten kamienok Vás natoľko tlačí, že už neviete spraviť ani jeden krok navyše? Zastavíte sa a vytrasiete ho z topánky. Je tak?
Odstránite nepríjemný kamienok a až potom pokračujete ďalej.

Ak by ste sa ma teda spýtali, ako a kedy začať podnikať, keď máte celkom dobré zamestnanie, ja by som Vám dala nasledovnú otázku:
- Tlačí ťa kamienok v topánke natoľko, aby si sa zastavila a zbavila sa ho? Alebo to je len nepríjemný pocit a môžete pokračovať aj s kamienkom v topánke?
Tlačí Vás niečo v súčasnej práci natoľko, že to už nevydržíte a musíte sa zastaviť? Alebo je to len "dobré by bolo zbaviť sa ho" pocit?
Rozumiete mi?

Ak je Vaša odpoveď: "dobré by bolo zbaviť sa ho", potom nie je čo riešiť.
Ak Vás ale kamienok veľmi tlačí, tak to riešte.
Pozor! Nehovorím, že podajte výpoveď zo dňa na deň! To nie! Len to začnite riešiť!

Ako?
Keďže som živnosť mala od začiatku svojej praxe a vždy som túžila byť sama sebe pánom, veľa som sa rozprávala s podnikateľmi, ktorí už dokázali. Pred mnohými rokmi by som možno spravila veľkú chybu a vzdala by som sa svojich istôt, ktoré vyplývali zo zamestnaneckého pomeru. Našťastie som v tom období dostala jednu skvelú radu:

"Pokiaľ tvoje podnikanie popri zamestnaní neprinesie aspoň dvojnásobok toho príjmu, čo dostávaš v zamestnaní, dovtedy nedávaj výpoveď. Ideálne by bolo mať až trojnásobne väčší príjem z podnikania ako zo zamestnania."

Prečo?

Zoberme si nasledovný príklad:
X - príjem zo zamestnania
Y - príjem z podnikania popri zamestnaní
X+Y - celkový mesačný príjem ak ste zamestnaná a popri tom aj podnikáte

Ak teda dnes máte v zamestnaní príjem X a z podnikania popri zamestnaní príjem Y, potom ste zvyknutá na celkový mesačný príjem X+Y.
Akonáhle odídete zo zamestnania, sumu X stratíte,  súčasne sa ale suma Y automaticky zvýši (ak berieme len platby do fondov). Lenže ak v práci máte benefity ako auto a telefón, potom výdavky na benzín a na mobil si musíte pripočítať už k sume Y (žiadny iný príjem totiž nebudete mať). A to hovorím len o podnikaní, kde nemáte zamestnancov!!!

Vráťme sa k výpočtom:
Aby ste nepodnikali v strese (po tom, čo podáte výpoveď), ešte predtým musíte zarobiť z podnikania minimálne takú sumu, ktorá spĺňa rovnicu: Y = 2 x X
Príklad:
Ak v zamestnaní dostávate plat 500 Eur, popri zamestnaní musíte zarobiť aspoň 1000 Eur/mesiac (čiže celkový mesačný príjem máte 1800 Eur)
LENŽE!!!
Veľmi dôležité je, aby ste tento dvojnásobný príjem popri zamestnaní (v našom príklade tých 1000 €) dokázali vytvoriť aspoň tri mesiace za sebou!
Nie je nič horšie, ako na základe nereálneho sna podáte výpoveď a po polroku budete hľadať nové zamestnanie, lebo nezvládnete svoje účty.

Ako som písala, ideálne je spĺňať nasledovnú rovnicu: Y = 3 x X
Prečo je lepšie mať z podnikania popri zamestnaní trojnásobne vyšší príjem, ako zo zamestnania?
Kvôli zdraviu! :-)
Ak Vaše podnikanie prináša trojnásobne viac, ako Vám dáva zamestnávateľ, potom si môžete byť istá, že po osamostatnení sa nebudete v strese a môžete svoje podnikanie rozvynúť do väčších rozmerov oveľa rýchlejšie. Jednak budete mať náhradu za plat, jednak si udržíte svoj životný štandard a po tretie: budete mať aj na nepredvídateľné výdavky spojené s podnikaním.

Nezanedbateľný je aj ten fakt, že akonáhle začnete podnikať na plný úväzok, získate čas!
Ten čas, ktorý ste dovtedy museli "dať" svojmu zamestnávateľovi, teraz investujete do svojho podnikania a tým zvyšujete svoje príjmy (teda tak by to malo byť :-)

Čo ak Vás kamienok v topánke až tak netlačí?
Čo ak Vaše zamestnanie nie je ideálne a nemáte čas splniť rovnicu Y=2xX (resp. Y=3xX) ?
Aj to chápem. Prežila som už aj ja také zamestnanie, kde som si každé ráno musela dať najprv tabletku na ukľudnenie a až potom som sa mohla vybrať do práce. Trvalo to cca pol roka!

Čo v takom prípade?
Zastavte sa a vytraste kamienok z topánky!

Ako riešiť situáciu, ak už v zamestnaní nemôžete vydržať?

Vidím 2 cesty k riešeniu. Obe cesty som prešla aj ja:

  • 1. Zmeňte zamestnanie!

Lenže do nového zamestnania už choďte s tým, že od začiatku budete mať na pamät, že je to len nutná zastávka k dosiahnutiu Vášho cieľa. Budete chodiť do novej (menej stresovej) práce a popri tom začnite veľmi vážne budovať svoje podnikanie. Intenzívnejšie pracujte na tom, aby ste dosiahli aspoň rovnicu Y= 2 x X .
Moja rada: predtým ako urobíte túto zmenu dajte si jasný cieľ s termínom: kedy sa osamostatníte. Je to veľmi dôležité!

  • 2. Začnite VÁŽNE podnikať!

Postavte sa k svojmu podnikaniu seriózne a zvýšte svoje aktivity. Je to ťažké, keďže podnikanie popri zamestnaní Vám dávalo dovtedy určitú pohodlnosť. V konečnom dôsledku druhá cesta hovorí o radikálnej zmene Vášho prístupu a myslenia. Už to nebude len o tom, že mám "nejaký biznis" popri zamestnaní. Už Vám pôjde "o život"!

Opustiť komfortnú zónu, ktorá prináša stabilný mesačný príjem, je veľmi ťažké.
Opustiť výhody zamestnaneckého pomeru si vyžaduje veľkú vnútornú silu.
Vedomie, že sa o seba musíte postarať sama a Vaše príjmy závisia len a len od Vás je hrozivé do toho momentu, pokiaľ nemáte silnú túžbu a odhodlanie zvíťaziť a uspieť.

Môj odkaz pre Vás:
...ak ste sa už rozhodli a máte silnú vieru v úspech Vášho nápadu, potom neexistuje žiadna sila, žiadny sused, žiadny partner či rodič , aby Vám v tom zabránil. Ak vo Vás horí oheň, dokážete zapáliť aj iných. Možno sa Vám neskôr priznajú, že neverili vo Váš úspech, ale na začiatku Vás prestanú aspoň brzdiť. Je to ako malý zázrak. Po tom, čo ste sa rozhodli a vykročíte, čiže spravíte prvé kroky k uskutočnení svojho cieľa, všetko sa pohne. Ako by sa celý vesmír spojil a pomáhal Vám. A nehovorím len o podnikaní.....(Citát z Motivačného CD: Zresetujte svoju myseľ. Reštart nestačí!)

Záverom:
Viem o jednom úžasnom podnikaní, ktoré dokážete veľmi rýchlo a veľmi pohodlne s minimálnymi nákladmi spustiť popri zamestnaní. Toto podnikanie je schopné generovať Vám za relatívne krátky čas oveľa vyššie príjmy ako Váš plat v zamestnaní. Toto podnikanie je: podnikanie na internete.

Začnite uskutočňovať svoj sen už dnes a kamienok Vás už nebude dlho tlačiť!

Monika

 

Poznámka:
Tento článok je reakciou na článok od Gabiky: Ako začať podnikať, keď mám dobrú prácu?Komentárov 

 
+1 # 2010-04-15 12:08
dobrý deň, Monika, zatiaľ len zbieram cenné info o e-podnikaní, veľa čítam - za tú možnosť ďakujem aj Vám...
chcem Vás upozorniť na pravopisné chyby v texte... v časti 2 cesty: bod 1 - prvá veta "na pamäti" - ušli písmenká a v bode 2 v slove "zvýťaziť" opravte ý/í (aj keď sa k víťazstvu tvrdo dopracovať :o))

určite sa ozvem aj s otázkami k téme podnikania, zatiaľ to riešim v hlave, i keď kamienok v topánke mám aj ja.

pekný deň, andrea z MT
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # Monika Jakubeczová 2010-04-15 16:43
Mila Andrea,
mate pravdu, niekedy si víťazstvo musíme tvrdo vybojovat DAKUJEM za upozornenie, uz je to opravene.
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 
 
0 # 2010-08-27 20:45
Dobrý večer. Sledujem Vašu stránku cca týždeň. Našla som ju tak, že som chcela zistiť možnosti podnikania na nete. Stále rozmýšľam, ako na to a hlavne v čom. Preberám si svoj život a snažím zistiť, čo mi ide najlepšie. Síce som na to prišla , ale neviem čo s tým, pretože podľa môjho 20 r. syna môj nápad je kravina. Stále si myslím, že by to šlo, ale nevem ako by sa na tom dalo zarobiť.Veď najväčšie kraviny donesú najviac peňazí, ak vieš ako na to. Chcela som sa prihlásiť na raňajky , ale Senec je ďaleko. Ďakujem Jana
Odpovedať | Odpovedať citáciou | Citovať
 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame