Alena Čabáková

Alena Čabáková Väčšina ľudí, ktorých som kedysi poznala nebola so svojou prácou vôbec spokojná. A už vôbec sa nedalo povedať, že by sa do práce každé ráno tešili. U mňa to bolo presne naopak. Som praktik a teóriu moc nemusím. Do práce som každé ráno vstávala o 5:30 s nadšením a zápalom. V rannom autobuse som bola tŕňom v oku tým, ktorí boli prebudení len tak na pol oka. Práca ma naozaj bavila. Nasávala som všetky možné informácie ako špongia.

S odstupom času som vďačná, že som si prešla všetko od základov. V troch veľkých medzinárodných firmách som si vyskúšala prácu na rôznych oddeleniach a veľmi veľa som sa naučila od svojich kolegov. Za to im patrí veľké ďakujem. Vďaka skúsenostiam som pomaly začala zisťovať, aká práca by ma bavila a napĺňala. A ujasnila som si hlavne to, že nechcem patriť k veľkej skupine ľudí, ktorí svoju prácu nemajú radi či neznášajú. Veď v práci denne trávime všetci tak veľa času. No a čo potom tie výsledky? Keď robíme niečo, čo nás baví, robí nám to radosť, už to nie je naša práca ale hobby. A to, čo po nás zostáva, má úplne inú hodnotu.

No zistiť, čo nás baví a robí nám radosť, je niekedy dosť ťažké. Tiež som si prešla dlhú cestu, kým som na to sama prišla. A ako dobre, že som tú cestu absolvovala. Podľa mňa veľmi záleží, ako sa k príležitosti postavíte. Nič nejde ľahko. Ani Rím nepostavili za jeden deň. A ja som prešla nielen tými krásnymi dňami, kedy svieti slniečko a všetko sa darí, ale aj poriadnymi búrkami a neraz som mala chuť to úplne vzdať. Ale úprimne? To je to najľahšie, čo môžeme urobiť. Povedať si, že toto sa nedá, toto nezvládnem. Ešte horšie je, keď to nepoviem len sebe, ale keď to počúvam aj od okolia. Prvýkrát som to počula, keď som si vybrala strednú školu. A ako som sa k tomu postavila? Povedala som si, tak sa pozerajte, ako to dokážem napriek tomu, že mi nedávate šancu. Síce som musela poriadne zapracovať, no podarilo sa. No a tu to všetko len začalo...

V práci som túto vetu začala počúvať oveľa častejšie. Bolo jedno, kde som pracovala. Väčšina kolegov a kolegýň boli najradšej, keď sa našlo čo najjednoduchšie riešenie, alebo ešte lepšie, keď sa veci vyriešili nejakým zázrakom prosto samé. Málo kedy som sa stretla so zápalom a nadšením pre to, čo ľudia robia. To som prvýkrát objavila, keď som sa rozhodla postaviť tak trocha na vlastné nohy. Odísť zo zamestnania a rozbehnúť si živnosť. Oslovil ma známy s ponukou pomôcť rozbehnúť aktuálne najväčší automobilový inzertný portál na Slovensku. V roku 2006 to bol začínajúci projekt autobazar.eu. Aj on sústavne počúval, že to nie je možné, to sa nedá... Je tu predsa iný portál, ktorý je jednotkou na trhu. A navyše, čo chce dokázať v Novom Meste nad Váhom?! Veď všetko sa predsa deje len v Bratislave. Že sa podarilo už asi dobre viete. Sú za tým tisíce hodín tvrdej práce, ale nie len takej obyčajnej. Podstatné je, že to bola práca plná nadšenia a radosti. Budovanie už niekoľkoročného lídra pre mňa bolo veľkou školou života. Naučila som sa tu množstvo dôležitých vecí o svete online obchodu, ktoré teraz môžem zúročiť.

Po 5 rokoch prišlo rozhodnutie, ktoré sa robí veľmi ťažko. Cítila som, že sa musím posunúť ďalej, no zároveň opustiť skvelo rozbehnutý systém, moje „adoptívne dieťa“ nebolo ľahké. Už dlhšiu dobu mi v hlave vírila myšlienka robiť niečo sama, podľa vlastných predstáv, niečo mne oveľa bližšie. Okolnosti mi pomohli dospieť k rozhodnutiu, kedže som sa prestahovala do Bratislavy. Až s odstupom času som zistila, že koniec je vlastne začiatok niečoho nového. Všetkým  okolnostiam, ktoré ma k tomu priviedli, môžem len poďakovať. No za myšlienku začať niečo vlastné, stojí hlavne môj manžel, ktorému zato moc ďakujem. Trvalo mi dosť dlho, kým som nabrala odvahu a vôbec prišla na to, čo to má byť. No nasmeroval ma sám život. Keď som sa presťahovala do Bratislavy, chcela som na internete nájsť služby, ktoré ženy využívajú pravidelne – kaderníčku, kozmetičku... atď. No aj keď som našla veľa ženských web stránok a katalógov, nikde som sa nedopátrala k hodnotným informáciám. Tu vznikla myšlienka, čo chcem urobiť. Tá sa nakoniec rozvinula do projektu, ktorý ma aktuálne už oveľa väčšie rozmery. Na začiatku som sa tiež stretávala s presvedčením, že sa mi to nepodarí. Že je to hlúposť. Ženských portálov je tu už neúrekom. No ja som si povedala, že to chcem urobiť celkom inak a hlavne, že to chcem robiť preto, lebo ma to baví a každý výsledok ma teší. V tíme chcem mať ženy s rovnakým postojom.

Po troch mesiacoch ťažkej práce s grafikom a kóderom uzrel svetlo sveta internetový portál KAMzaKRASOU.sk určený hlavne ženám – všetko o kráse pre ženy. Čo na ňom určite nenájdete sú bulvárne správy aktuálne niekoľko hodín, žiadne celebrity ani témy o sexe. Toho všetkého je na internete viac ako dosť. My chceme ženy informovať, zabaviť, dopriať im relax a priniesť im informácie, ktoré hľadajú  a sú pre ne prínosom. Vytvárame silnú mienkotvornú značku. Keď uvidíte naše logo, budete mať istotu, že sa jedná o kvalitné služby, tovar a informácie, ktoré  prinášajú obyčajné ženy, ženám. Neskrývame sa. Sme otvorené novým myšlienkam a prianiam  čitateliek. Každá čitateľka má možnosť stať sa súčasťou nášho tímu. KAMzaKRASOU.sk nie je moja práca. Je to moje, vlastne naše dieťa, o ktoré sa staráme s láskou a tešíme sa z každého nového krôčika. Ďakujeme každej novej čitateľke, lebo aj vďaka nej môže byť portál zas o troška jedinečnejší a lepší...

Fungujeme len 1,5 roka a sme len na začiatku cesty. Napriek všetkým prekážkam, ktoré budeme musieť prekonať sa teším z toho, čo všetko sa naučíme a rovnako kam nás to zavedie. Jedno je isté, vzdať sa nemienim. To by bolo to najľahšie. Chcem vytvoriť redakciu, kde sa každá redaktorka nájde vo svojom hobby a čitateľkám bude prinášať to, o čo bude skutočný záujem. A ukážeme slovenským ženám, že sa to jednoducho dá. Treba si predsa veriť, nájsť to, čo nás napĺňa a ísť si za svojimi snami.

Teraz je mojou ešte väčšou motiváciou odozva verejnosti. Reakcie známych i neznámych ľudí, nie len žien, dokonca aj mužov. Jedni oceňujú grafiku a eleganciu, iní prehľadnosť a serióznosť a tí z IT brandže dokonca aj systém a funkčnosť. Samu ma prekvapilo, ako rýchlo sa portálu podarilo získať pozornosť, fanúšikov a sledovanosť. Po necelom roku si web mesačne pozerá viac než 30 000 návštevníkov. Väčšina oslovených firiem má úprimný záujem spolupracovať. Mladé dievčatá sa samé ponúkajú so záujmom pre web písať a deliť sa o vedomosti a skúsenosti. To všetko ma ohromne teší a ženie vpred.

Začať podnikať na Slovensku je veru mimoriadne náročné. Bojujeme s mnohými prekážkami, ktoré v zrelších krajinách vôbec riešiť netreba. Prekážky a komplikácie, ktoré uberajú energiu, čas a peniaze. Aj preto sa zatiaľ nemôžem venovať môjmu projektu naplno, tak ako by som chcela. Aj preto rozvoj tohto webu možno nie je až taký rýchly, ako by mohol byť. Našťastie, aj druhú prácu mám naozaj veľmi rada. Podporujem bezpečnosť na cestách prostredníctvom školy bezpečnej jazdy – školy šmyku. To ma naozaj napĺňa. Takže, pokiaľ naberáte odvahu a chcete sa realizovať, nemyslite len na všetky prekážky a to, čo stojí medzi vami a vaším cieľom. Naopak, myslite na svoj cieľ a choďte si za ním. Všetkým neprajníkom sa neskôr s úprimným úsmevom poďakujte za to, že vás vlastne motivovali začať plniť si svoj sen...

 

Alena Čabáková
www.kamzakrasou.sk

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 

Ďakujeme našim cteným sponzorom a partnerom

za podporu súťaže E-žena roka 2014.

 

Zoznam.sk

 

QualityUnit


Onlinetoro.sk - partner súťaže E-žena roka


PSDigital - partner súťaže E-žena roka


Modrykonik.sk


Espiral.sk - partner súťaže E-žena roka

Jaspravim.sk - partner súťaže E-žena roka


M2Business - partner súťaže E-žena roka

Websupport.sk - partner súťaže E-žena roka

Etarget.sk - partner súťaže E-žena roka


Woman.sk - partner súťaže E-žena roka

Slovnaft - partner súťaže E-žena roka

Terrabella.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Mediálni partneri projektu

Profit - partner súťaže E-žena roka


Podnikam.sk - partner súťaže E-žena roka
Woman.sk - partner súťaže E-žena roka
Jakubeczova.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Ceny darovali tiež

 

Fengshui-byvanie.sk

Finsolution.sk

Svadobna-fotografka.sk

Lifekoucing.sk

Konopnydvor.sk

Pilates-plus.sk

Viola.sk

Prestieranie.sk

Developing-support.sk

Chutnekytice.sk

Bruncher.sk

Lindia.sk

Organizatorka.sk

Pocomtuziazeny.sk

Handmadedarceky.sk

Masazvsede.sk

Doggietour.sk

 

Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa podieľať na súťaži E-žena roka ako partner?
Budeme rady, ak nás budete kontaktovať cez podpora@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame