Katarína Kutmanová

Katarína Kutmanová K online podnikaniu ma inšpirovalo viacero vecí v mojom živote. Túžba robiť, to čo ma baví a byť nezávislá, pomôcť mojim rodičom a zabezpečiť sa pred príchodom nového člena do mojej vlastnej rodiny. Skúšala som to dosiahnuť  tvrdou prácou v zamestnaní, viacerými neúspešnými pokusmi podnikať mimo internetu, ale len online podnikanie mi prinieslo vytúžené ovocie a doslova naplnilo všetky moje sny a predstavy. A to som ešte len na začiatku svojej online cesty.

Po dokončení strednej školy som si otvorila vlastnú účtovnícku firmu. Firma sa pomaličky rozbiehala, klientela rástla, no napriek tomu, že som trávila celé dni a noci v kancelárii, ľudia neplatili za moje služby. Bolo treba platiť nájom, odvody, brigádnikov,  a keď mi jedného dňa do kancelárie vstúpili dvaja fešáci vymáhajúci paušál za ochranu podnikania, nebolo mi viacej treba a rozhodla som sa firmu zavrieť a odišla som to skúsiť do Anglicka, bez znalosti angličtiny.

Stala som sa kráľovnou podlahových krytín a pobehovala som celé dni s vedierkom, utierkou a vysávačom po hoteli, kde - verte mi, som sa veľa naučila o sebazaprení. Pracovná sila z Východnej Európy, ako to oni nazývajú, je skutočne využitá v Anglicku naplno. Boli to ťažko zarobené peniaze. Vedela som, že takto žiť nechcem, chcela som sa vrátiť domov, ale doma nebolo možné nájsť prácu. Prepúšťanie zamestnancov a rušenie podnikov sa valilo zo všetkých strán, nezamestnanosť len rástla. Na istý čas som sa teda rozhodla v Anglicku zostať. Začala som vo veľkom študovať a zvyšovať si vzdelanie.  Popri hlavnom pracovnom úväzku som vždy mala ešte ďalšie zamestnanie, aby som na poplatky za školy zarobila.

Taktiež som  začala popri zamestnaní obchodovať na mimibazare a začala spolupracovať so šikovnými mamičkami zo Slovenska predajom tovaru z Anglicka. Spoznala som neskutočne šikovné ženy na materských dovolenkách, ktorých podnikateľský duch a zodpovednosť prevyšovali dakedy mojich vysokokvalifikovaných kolegov. Z upratovačky som sa stala barmankou, recepčnou, neskôr marketingovou managerkou, učtovníčkou a po rokoch som sa vypracovala na generálnu managerku jednej globálnej online spoločnosti. V tomto období som otvorila obchod s detským oblečením v Martine, čo bola ďalšia z chýb, ktoré som v rámci podnikania urobila a poučila sa z nej. Mala som počúvať rady mojej účtovničky a spraviť online obchod. No nedala som sa odradiť, a brala to ako ďalšiu skúsenosť.  Dodnes si myslím, že túto vlastnosť nikdy sa nezdávať a neustále na sebe pracovať, som si vybudovala v sebe vďaka tomu, že som roky tancovala v jednom z najúspešnejších tanečných klubov na Slovensku. Ani jeden tanečník nikdy, nič nedosiahol zadarmo, a za každým úspechom sa schovávali hodiny drilu a tréningov, ale aj predchádajúce neúspechy. Každý  tanečný neúspech bol skôr výzvou stať sa lepším nabudúce.

Začala som študovať ďalšie dve školy, jednu kvôli kariére a ďalšiu len kvôli tomu, že ma to bavilo, avšak  potrebovala som viac peňazí na štúdium. Vtedy som si vytvorila prvý online obchod. Bola som samouk a všetky informácie som našla na internete, v škole, keď som nevedela, nehanbila som sa a opýtala som sa kolegov, aby mi poradili. Nemohla som si však dovoliť, aby zistili, že popri práci podnikám. Môj prvý online obchod bol obchod so sexuálnymi pomôckami, ktorý som vytvorila vďaka template webstránke veľmi jednoducho. Na stránku som nalinkovala dropshipping dodávateľov a v podstate zarábala na komisných poplatkoch z predaja. Túto stránku som po roku a pol úspešne predala, čo zafinancovalo moje štúdium na ďalšie dva roky.

Vďaka tejto škole som si našla skutočne skvelú prácu v ďalšom veľkom podniku, no pracovala som opäť od nevidím do nevidím. Videla som výsledky, ktorými som firme zvýšila zisk takmer o 60%, ale nepocítila som to na svojom účte. Nutkanie podnikať a pracovať sama na seba sa zvyšovalo zo dňa na deň. Nespala som celé noci a rozmýšľala, ako a kde začať. Do tohoto všetkého mi začala veľmi chýbať rodina a Slovensko. Vtedy ma napadlo, že chcem mať opäť online obchod, avšak  nesústrediť sa iba na Slovensko, ale vytvoriť globálny obchod. Obchod kde budem môcť importovať tovar zo zahraničia k nám domov a naopak exportovať tovar a výrobky našich slovenských podnikateľov do zahraničia.

Online  obchod som otvorila v máji tohto roku. Začala som tou jednoduchšou cestou, a to predávať  zahraničné značky z pánskej, značkovej a športovej módy. Som veľmi šťastná, že počas tohto roku sa mi podarilo úspešne dohodnúť spoluprácu nielen s ďalšími dodávateľmi a kolekciami aj pre ženy, ale aj so slovenskými výrobcami, mladými talentovanými podnikateľmi, ktorých výrobky začnem predávať už po Novom roku nielen na Slovensku ale i na mojich stránkach v Anglicku, Nemecku, Francúzku a vytvorím zakaznícku základňu v Austrálií a Kanade. Na Slovensku máme neskutočne talentovaných a šikovných ľudí a ja budem veľmi rada, keď im budem môcť poskytnúť priestor na rast a na druhej strane, tiež rozšírim môj sortiment o niečo nové a originálne. Walt Disney raz povedal: "You can dream, you can create, design and build the most wonderful place in the world… but it requires people to make the dream a reality." ("Môžete snívať, tvoriť a vybudovať to najkrajšie miesto na svete...ale potrebujete na to ľudí, aby sa Váš sen stal realitou.")

 

Katarína Kutmanová
www.x-spirit.sk
www.x-spirit.co.uk

 

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 

Ďakujeme našim cteným sponzorom a partnerom

za podporu súťaže E-žena roka 2014.

 

Zoznam.sk

 

QualityUnit


Onlinetoro.sk - partner súťaže E-žena roka


PSDigital - partner súťaže E-žena roka


Modrykonik.sk


Espiral.sk - partner súťaže E-žena roka

Jaspravim.sk - partner súťaže E-žena roka


M2Business - partner súťaže E-žena roka

Websupport.sk - partner súťaže E-žena roka

Etarget.sk - partner súťaže E-žena roka


Woman.sk - partner súťaže E-žena roka

Slovnaft - partner súťaže E-žena roka

Terrabella.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Mediálni partneri projektu

Profit - partner súťaže E-žena roka


Podnikam.sk - partner súťaže E-žena roka
Woman.sk - partner súťaže E-žena roka
Jakubeczova.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Ceny darovali tiež

 

Fengshui-byvanie.sk

Finsolution.sk

Svadobna-fotografka.sk

Lifekoucing.sk

Konopnydvor.sk

Pilates-plus.sk

Viola.sk

Prestieranie.sk

Developing-support.sk

Chutnekytice.sk

Bruncher.sk

Lindia.sk

Organizatorka.sk

Pocomtuziazeny.sk

Handmadedarceky.sk

Masazvsede.sk

Doggietour.sk

 

Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa podieľať na súťaži E-žena roka ako partner?
Budeme rady, ak nás budete kontaktovať cez podpora@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame