Marcela Václavková Konrádová

Marcela Václavková Konrádová Verím, že zastavenie ma nikam nedovedie, a že jediným postihnutím v mojom živote môže byť nesprávny prístup. A to sa týka aj úzkoprsého pohľadu na podnikanie. Časom som si uvedomila, že skúsenosti menia moje názory, ľudia moje vnímanie, okamihy moje emócie, povinnosti moje plány, ale len odhodlanie dokáže zmeniť moje sny na realitu

Kedysi to bol práve môj šéf, ktorý ma naučil a vštepoval mi, že ak o niečom dokážem snívať, tak to dokážem aj spraviť. A ja som mu uverila. Aj preto si dovolím tvrdiť, že moja inšpirácia k online podnikaniu sa zrodila práve z jeho výroku. Osobnou inšpiráciou sú však pre mňa ľudia ako som ja, ľudia so zdravotným postihnutím, ktorým život neustále ukazuje, že pád či porážka je často iba dočasný stav. Aj keď niekedy trvá mesiace, či roky. Som však presvedčená o tom, že až keď sa vzdám, sa z porážky stáva stav trvalý. Naučila som sa, že nezáleží na tom, v akej situácii sa ocitám, ale na tom, ako na ňu zareagujem. A že nech sa v mojom živote stane čokoľvek, všetko môžem využiť vo svoj prospech. Neženiem sa za každú cenu za peniazmi, aj keď si za ne dokážem kúpiť veci a sú pre život dôležité, lebo oslobodzujú. Občas však radšej skontrolujem, či som nestratila práve to, čo sa za peniaze kúpiť nedá. Preto robím radšej odvážne kroky smerom, ktorým ma vedie moje srdiečko. Lebo verím tomu, že keď budem robiť dobro, dobro sa mi aj vráti. Lebo aj keď to vyzerá nemožne, aj srdce patrí k podnikaniu, k online nevynímajúc.

Založila som občianske združenie. Následne zriadila Tréningové centrum pre hendikepovaných v podobe Chránenej kaviarne s knižnicou Prístav (ďalej len „Centrum“ alebo „Prístav“), na Slovensku prvé tohto druhu. Toto pracovisko vytvára pracovné a zácvikové príležitosti primárne pre ľudí s telesným postihnutím (v súčasnosti už aj pre ľudí s mentálnym postihnutím), ktorí pracujú na pozíciách čašník/servírka a knihovník/knihovníčka. Osoby so zdravotným postihnutím takto získajú hlavne prax a dostávajú možnosť vyskúšať si, čo je to pracovná záťaž. Prichádzajú do kontaktu so zákazníkmi. V takomto, pre nich bezpečnom prostredí, sa trénujú na profesionálov. To im umožní v budúcnosti lepšie sa uplatniť na trhu práce a stanú sa atraktívnejšími pre budúcich zamestnávateľov. Okrem iného poskytujem osobám so zdravotným postihnutím sociálne poradenstvo, kurzy sebarozvoja a sebaobsluhy, ako aj výrobu rôznorodých ručne tvorených výrobkov (technikou patchwork, dekupáž a pod.). Firmám a väčším organizáciám (nad 20 zamestnancov) ponúkame ucelený program zodpovedného podnikania.

Mojim cieľom bolo, a je, aby zdravotne postihnuté osoby nezostávali doma či v ústavných zariadeniach len preto, že nemajú vytvorené a prispôsobené pracovné podmienky, ak pracovať skutočne chcú. Verím, že aj takýto druh podnikania umožní širokej verejnosti lepšie chápať daný problém so zameraním na práva osôb so zdravotným postihnutím, ako aj ich možnosť integrácie do spoločnosti v oblasti sociálnej, ekonomickej, politickej a aj v kultúrnom živote. Domnievam sa totiž, že je dôležité stále opakovanie a venovanie sa týmto témam a je tu neustála potreba zdôrazňovať, že je pred nami všetkými ešte veľa práce na poli sprístupňovania života pre všetky cieľové skupiny, osôb so zdravotným postihnutím, nevynímajúc. Myslím si, že aktivity občianskeho združenia Prístav nádeje neraz smerujú k hlavnej myšlienke, poukazovať na prístupnosť, čo znamená, že ľudia so zdravotným postihnutím majú mať, rovnako ako ľudia bez zdravotného postihnutia, prístup k „fyzickému“ prostrediu, doprave, informačným a komunikačným technológiám a systémom, ako aj k iným zariadeniam, tovarom a službám, ale aj k zamestnaniu. Aj preto verím, že okrem podnikania, otváram aj svoje srdce.

Pôsobím v Banskobystrickom kraji, pričom sídlo organizácie je vo Zvolene a prevádzka v Banskej Bystrici. Avšak mnohé z aktivít, ktoré vykonávam majú celoslovenskú pôsobnosť a tak ma môžete stretnúť aj vo Vašom meste :-).

Online podnikanie ma v prvom rade oslobodzuje. Dáva mi priestor na tvorenie, inšpiruje ma. Časom som pochopila, že podnikanie nie je len to, čo sa dá chytiť, uchopiť, a že každý biznis či podnikanie má svoje slabšie a aj silnejšie mesiace. Uvedomila som si, že vlastná webová stránka, online predaj, sociálne siete a podobne, nie sú len o „požieraní“ súkromia, ale že sú legitímnym marketingovým nástrojom, ktorý už nemožno ignorovať. A tak som sa stala webovo – facebook – online pozitívna :-).

Naučila som sa, že keď prechádzam peklom, osobným či v podnikaní, nemám sa zastavovať, ale kráčať ďalej. Že je vtedy najdôležitejšie nájsť vnútornú rovnováhu a znova vstať. Lebo bolesť, ktorú cítime dnes, je sila, ktorú ucítime zajtra. Aj preto sa snažím realizovať a uskutočniť mnohé ďalšie prospešné projekty (podnikateľsko-morálne), prostredníctvom ktorých sa pokúšam pomôcť zlepšiť a skvalitniť životy aspoň niektorých ľudí.

Verím, že ľuďom so zdravotným postihnutím môžem rozumieť, nakoľko sama mám náročných momentov v živote akosi viac, než by som si želala. Mám 33 rokov, za sebou 23 operácií, liečim sa na viac ako 20 ťažkých ochorení a nosím so sebou nálepku „postihnutá.“ Verím však, že všetko, čo sa v mojom živote deje, má svoj zmysel a význam. Že všetko zlé je na niečo dobré. Že náhody neexistujú. Že všetko je tak, ako má byť. Aj keď je to niekedy neúnosné a v danom momente sa ťažko hľadajú pozitíva danej situácie, čas mi všetko objasní.

A aj keď si nemyslím, že výsostne iba škola dáva človeku „patent na rozum“, strednú školu som strávila na Dievčenskej odbornej škole v odbore obchod a podnikanie. Následne som študovala na Univerzite Mateja Bela na Pedagogickej fakulte odbor sociálna práca. Po bakalárskom štúdiu som rozšírila svoje zameranie o magisterské štúdium v odbore sociálna pedagogika.  S odstupom štyroch rokov som sa rozhodla svoje zameranie rozšíriť a tak rigorózne štúdium som absolvovala na pôde Pedagogickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku v odbore filozofia. Ani nie rok po ukončení som si vzdelanie prehĺbila ešte odborným kurzom/akreditáciou ako mediátorka a manažmentom na Open University, Business School, odbor Riadenie v trhovom prostredí. Zatiaľ tak môžem povedať, že som doktorkou filozofie, certifikovaná manažérka, mediátorka, magisterka sociálnej pedagogiky a bakalárska sociálnej práce.

A aj keď je cesta, ktorou som sa vydala náročná, vidím, že má zmysel. Pre druhých. Že dodáva sebavedomie, odhodlanie, nádej, že poskytuje nové zručnosti, zvyšuje sebaúctu, učí novým schopnostiam a človeka robí celistvým a jedinečným. Lebo každý z nás takým je. Len si musíme otvoriť oči a aj srdce. Aj pri podnikaní.

 

Marcela Václavková Konrádová
www.pristav-nadeje.eu

 

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 

Ďakujeme našim cteným sponzorom a partnerom

za podporu súťaže E-žena roka 2014.

 

Zoznam.sk

 

QualityUnit


Onlinetoro.sk - partner súťaže E-žena roka


PSDigital - partner súťaže E-žena roka


Modrykonik.sk


Espiral.sk - partner súťaže E-žena roka

Jaspravim.sk - partner súťaže E-žena roka


M2Business - partner súťaže E-žena roka

Websupport.sk - partner súťaže E-žena roka

Etarget.sk - partner súťaže E-žena roka


Woman.sk - partner súťaže E-žena roka

Slovnaft - partner súťaže E-žena roka

Terrabella.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Mediálni partneri projektu

Profit - partner súťaže E-žena roka


Podnikam.sk - partner súťaže E-žena roka
Woman.sk - partner súťaže E-žena roka
Jakubeczova.sk - partner súťaže E-žena roka

 

Ceny darovali tiež

 

Fengshui-byvanie.sk

Finsolution.sk

Svadobna-fotografka.sk

Lifekoucing.sk

Konopnydvor.sk

Pilates-plus.sk

Viola.sk

Prestieranie.sk

Developing-support.sk

Chutnekytice.sk

Bruncher.sk

Lindia.sk

Organizatorka.sk

Pocomtuziazeny.sk

Handmadedarceky.sk

Masazvsede.sk

Doggietour.sk

 

Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa podieľať na súťaži E-žena roka ako partner?
Budeme rady, ak nás budete kontaktovať cez podpora@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame