Kernová Miroslava

Som novinárka a mama. Môj príbeh novinárky sa začal pred trinástimi rokmi v denníku SME. Môj príbeh mamy sa začal pred ôsmimi rokmi, keď sa mi narodil Šimon a po ňom zakrátko Paula (5) a Alex (3 roky). A môj príbeh podnikateľky sa začal pred necelým rokom, keď som založila blog www.omediach.blog.sme.sk. Teraz je to všetko v jednom a môžem povedať, že tento rok je pre mňa mojím osobným víťazstvom.

 

Mať tri deti, bol môj plán a ten sa mi splnil. Nepamätám si presne, ktoré dieťa, čo prvé povedalo, a kedy sa presne posadilo. Lebo prichádzali tak rýchlo po sebe, že sa mi to pletie. Patrila som ale medzi matky, ktoré nikdy nepustili k svojim deťom babysiterku, a prvý deň, keď nastúpili do škôlky, plakali viac ako oni. Napriek tomu, som ostala stále spojená s novinárčinou. Počas takmer celej nekonečnej materskej som písala články - reportáže o komunistických potentátoch, o fenoménoch doby, ale hlavne o médiách. O moje články bol záujem. Zisťovať zákulisie, robiť rozhovory bolo pre mňa nielen prácou, ktorá ma bavila, ale istý druh odreagovania sa od bežných povinností okolo detí.

Vo februári 2012 najmladší Alexík dovŕšil tretí rok života a ja som po ôsmich rokoch formálne skončila s rodičovskými povinnosťami. Paradoxne prvýkrát som ostala bez práce. Dnes viem, že som bola naivná, keď som si myslela, že predsudky, ktoré sú voči matkám po materskej s viac ako jedným dieťaťom, ma obídu. Neobišli. Sklamalo ma, že odrazu počet detí a ich vek, bude pri debate o zmluve tak podstatný. Otázky „Koľko že to máte detí?“ ma rozčuľovali.

Práve to bolo za mojím rozhodnutím začať písať úplne sama, bez vydavateľstiev. Založila som blog. Nie, aby som tam písala, čo sa mi podarilo navariť, alebo že rodinné lístky sú zo zásady pre rodičov s jedným, alebo dvomi deťmi, ale blog o práci novinárov, o tom, že sú aj vydieraní, o manipuláciách, chybách a prešľapoch médií, či o útokoch na novinárov a neadekvátnych zásahoch do ich práce.

Blog som založila sama a šla som do rizika, že možno budem nejaký čas bez príjmu. Dnes ma moja práca napĺňa, ale aj živí. (Moja práca oslovila firmy, ktoré sú ochotné blog podporiť tak, že financujú banner na blogu, na rovnakom princípe ako firmy inzerujú v televízii či v novinách.)

Blog sa hneď po prvom mesiaci stal najčítanejším. Moje články sa citujú v iných médiách. Ľudia pod nimi debatujú, hádajú sa o práci novinárov, zdieľajú ich na facebooku. Hoci som písala predtým pre veľké vydavateľstvá, nikdy som nemala toľko reakcií, postrehov a tipov ako dnes. Blog mi zaručuje slobodu v písaní a otvoril mi dvere k spolupráci s mimovládkami, s vysokými školami a najviac sa teším, že ma vyhľadávajú študenti žurnalistiky, ktorí sa chcú poradiť a žiadajú ma o pomoc pri ich príprave na novinársku profesiu. Pre študentov, novinárov, či bežných čitateľov som v septembri spustila ďalší web www.omediach.com, kde píšem spravodajské články o všetkom, čo sa deje v televíziách, novinách, či reklame.

Dnes viem, že moja práca má zmysel, pre novinárov, čitateľov ale hlavne pre mňa, môjho manžela a moje tri deti. Pretože majú doma mamu, ktorá má rada svoju prácu a je paňou vlastného času.

Za to, čo robím dnes, vďačím deťom. Nielen preto, že boli pre vydavateľstvá problémom a ja som našla konečne odvahu ísť vlastnou cestou. Vďaka deťom som sa  naučila efektívne využívať svoj čas. Chcem aj týmto mojim príbehom podporiť iné ženy, ktoré sa stretli s podobným sklamaním, ako ja, aby si verili a šli za svojím snom aj s pomocou možností, ktoré im dnes dáva internet.

 

 

Kernová Miroslava
www.omediach.com
www.omediach.blog.sme.sk

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

Hlasujte a vyhrajte

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame