Šimková Janette

Môj príbeh o tom, ako som dala svojej mysli krídla a dopriala si byť šťastná... A ako s tým teraz pomáham ostatným

Naplnila sa mi detská túžba stať sa novinárkou. Popri tom, ako som písala o sociálno-patologických javoch a uspela v novinárskych súťažiach s článkami o závislostiach, som začala väčšmi vnímať rozmer pomáhajúcej profesie. Pred dovŕšením troch desaťročí svojho života som sa rozhodla, že potrebujem dať svojej túžbe pomáhať ľuďom reálne naplnenie a vybrala som sa študovať sociálnu prácu na Pedagogickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave.

V prvom ročníku som otehotnela a zvažovala, či v štúdiu pokračovať, ale môj manžel vyhlásil, že to nie je predsa žiadna prekážka a chopil sa svojej roly otca naplno. V roku 2009 mi potom na promóciách gratuloval ako prvý syn Krištof, moje slnko, ktorý študoval so mnou a niektoré prednášky si vypočul v spánku. :)

Po materskej dovolenke som sa rozhodovala, či sa vrátiť späť  do práce vo vydavateľstve, ale manžel ma opäť podporil, tak som si trúfla na krok do neznáma. Stala som sa freelancerom a s čerstvo vyštudovaným sociálnym poradenstvom som sa odhodlane pustila do pomoci ľuďom. Veľmi skoro som zistila, že niektorí klienti nepotrebujú rady, ale možnosti, ako sa ďalej rozvíjať a rásť. Pri hľadaní, ako im s tým pomôcť, som sa zoznámila s koučingom a zostala fascinovaná tým, ako mi to zmenilo život. Povzbudilo ma to, aby som tento zážitok sprostredkúvala ďalej. Urobila som si koučovací tréning a začala som sa zameriavať na sprevádzanie ľudí pri objavovaní skrytého potenciálu a aktivizovaní vnútorných zdrojov na dosiahnutie toho, po čom túžia.

S obľubou hovorievam, že sa nemáme báť hoci aj maličkú tajnú túžbu po tom, ako to chceme v živote mať, premeniť na neskrotnú silu, ktorá dokáže zahnať hlad v duši. Moja životná cesta ma o tom veľakrát presvedčila. Naučila som sa odvahe prijímať nové veci ako výzvy a rozvoj tvorivého potenciálu – svojho, aj ľudí okolo seba. A hoci u mňa prevažuje intuitívne vnímanie a najprv  sa venujem nápadom a možnostiam a až potom faktom, trúfalo experimentujem. Môj muž má sériu obľúbených historiek, kedy som sa nechala strhnúť inšpiráciou a bola z toho katastrofa.

Keď sa pozriem na svoj život spred 18 rokov, nebol utešený ani naplnený. Bola som pasívnou ženou, ktorá mala nastavenie prijímať všetko s postojom obete. Bol to obohacujúci proces hľadania samej seba, ktorý ma doviedol k tomu, že teraz môžem pomáhať a rozumiem ženám, ktoré sa obdobne hľadajú. Som vďačná za ten dar, vďaka ktorému dokážem v ľuďoch „dolovať“ to najlepšie, aby sa mohli realizovať v súlade so svojimi hodnotami a životným zmyslom. Presvedčila som sa, že ak budem so sebou spokojná práve taká, aká som, tak aj moja duša bude slobodná a vyrovnaná. A to si môže pri koučovaní zažiť každý. Skutočne som pri sprevádzaní ľudí nepretržite svedkom toho, ako sa môže každý človek prirodzene učiť, napredovať a dosahovať zmeny, ktorého ho posunú k vytýčeným cieľom. Verím, že veľká hra života spočíva v tom, že človek vyzve sám seba, aby sa stal čo najlepším v tom, čo mu dáva zmysel a čo ho napĺňa. Pre mňa je to okrem koučovania aj kreovanie workshopov a seminárov zážitkového učenia zameraných na osobnostný rozvoj a motivačné prednášanie.

Prednášať som začala práve ženám – z ich záujmu dozvedieť sa o niektorých témach viac vzišli mesačné stretnutia v ženskom kruhu v Centre Čaroin v Devínskej Novej Vsi a v kníhkupectve u Bandiho v Starom meste. Stali sa otvorenými pre každú ženu, ktorá si chcela prísť po inšpiráciu, ako robiť veci k čo najväčšej podpore samej seba, a pritom si „nabrať“ z podpory od ostatných žien. Tieto skúsenosti ma potom priviedli do Inštitútu rodovej rovnosti, kde som pripravovala kurzy na zvyšovanie povedomia o rodovej rovnosti. Ženským otázkam sa venujem tiež ako aktívna členka RealWoman komunity, ktorej poslaním je transformovať svet prostredníctvom ženského potenciálu. Svoj čas mám vyhradený aj pre študentov MBA Business Inštitútu a dobrovoľníckej práci v Klube seniorov Pohoda a v Nízkoprahovom klube pre mládež v Stupave.

Tento rok sa mi naplnila ďalšia z túžob – bola som vo výcviku u Dr. Marilyn Atkinson, u jedného z najlepších koučov súčasnosti, aby som nadobudla zručnosti potrebné pre koučing párov a rodiny. To je ďalšie moje profesijné zameranie, ktoré mi dáva zmysel, a v ktorom sa chcem realizovať, lebo vzťahy si zaslúžia našu väčšiu pozornosť a starostlivosť. Stala som sa partnerkou Koučink Centra, ktoré sa ako jediné v Čechách a na Slovensku venuje medzinárodne certifikovaným tréningom rodinného a partnerského koučingu.

Ak vo Vás prečítanie môjho príbehu vzbudilo zvedavosť, čo vlastne koučing je, napíšte mi, prosím, rada Vám zdarma venujem koučovacie stretnutie, na ktorom sa osobne presvedčíte. Ak nás delí diaľka, je to možné telefonicky.

 

Šimková Janette

Životný a partnerský kouč
www.lifekoucing.sk

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

Hlasujte a vyhrajte

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame