Bednárová Jana

Podnikanie mi zmenilo život podobne, ako keď sa nám narodila dcérka. S príchodom našej Adrianky na svet sa to samozrejme nedá porovnávať. No podnikanie takisto prevráti celý doterajší život naruby. Hlavne ak začnete niečo vyrábať a chcete (a potrebujete) niečo aj dokázať.

V takom prípade podnikanie zaberie všetok čas, na rodinu, priateľov, koníčky a starostlivosť o seba nezostáva čas ani energia (a peniaze). Rovnako ako pri náročnej starostlivosti o dieťa však podnikanie vynahrádza všetko strádanie so svojimi spočiatku nepravidelne prichádzajúcimi úspechmi a uznaním zákazníkov a okolia. Toto všetko ma napadne ako prvé, keď mám niečo povedať o podnikaní. Pretože to je vážne poriadna zmena.

Naše Chutné kytice fungujú necelý rok a za ten čas sme sa stali celkom známymi. Stále sme však iba na začiatku, hoci sme už urobili kopec práce. Najskôr si človek ani nevie predstaviť, čo ho čaká, ale je to dobrodružstvo a rozvíjať vlastné nápady a pracovať na vlastnom je skutočne dobrý pocit. Že chcem podnikať som vedela vždy, správny okamih však prišiel až nedávno. S manželom sme hľadali niečo, čo ešte u nás nie je, a napokon sa nám to podarilo. Nechceli sme otvoriť ďalší e-shop s darčekmi, x-tú sushi donášku či piecť x-té mafiny. Zároveň sme hľadali niečo, čo má potenciál, keďže do podnikania sme sa vrhli obaja naplno a to znamená, že nás to raz musí aj uživiť (a samozrejme časom nielen to).

A tak sme začali robiť aranžmány z čerstvého ovocia a čokolády v tvare kytíc. Po ich úspechu pribudla produktová línia bonboniér z čerstvého ovocia a belgickej čokolády a ako posledný zatiaľ originálny sladký catering na rôzne spoločenské, firemné aj rodinné udalosti. Nejde len o samotné ovocie a čokoládu. Robíme netradičné a dovtedy nevídané veci, ktoré ľudí prekvapia, vzbudzujú obdiv a nadšenie. Je to nový pohľad na niečo staré, čo pozná každý.

Tvorenie týchto krásnych a pritom jedlých vecí prináša naplnenie môjmu tvorivému duchovi. Som pyšná, keď sa aranžmány aj bonboniérky z ovocia páčia a chutia a teším sa, že sa dokonca nájdu ľudia, čo ich považujú za umenie.

Aj pri hľadaní zamestnancov som sa presvedčila, že takéto výtvory nedokáže urobiť ktokoľvek. Chce to talent, cit a aj výdrž. Často pracujeme vo veľkom strese, keďže všetko robíme na objednávku a úplne čerstvé. Začíname skoro ráno a veľakrát sme v kuchyni v jednom kole celý deň. Pritom práca to nie je až tak jednoduchá, ako sa môže zdať. Okrem toho, že sa neustále náhlime, dlhé hodiny stojíme na nohách, ovocie nám štípe citlivé mokré ruky, prsty bolia od drevených paličiek. Pritom pracovať musíme precízne a s dokonalým výsledkom, pretože na opravy jednoducho nie je čas. Vďaka tomu, že sme mali šťastie na šikovné kolegyne, sa môžem stále viac venovať aj samotnému biznisu a už nemusím tak často šialene skoro ráno vstávať.

Všetko by bolo dlhšie iba na mojich pleciach nebyť toho, že sa našej dcérke čoskoro splní prianie mať súrodenca. A tak si teraz môžem aj sadnúť, a venovať sa ďalšej stránke podnikania, čo ma baví – vymýšľať kampane, marketingové materiály, tvoriť grafické návrhy. Je to úžasné, ako sa vďaka podnikaniu postupne plnia mnohé sny. Jedným z mojich detských totiž bolo aj byť grafičkou. Keď som začala počas štúdia na strednej škole brigádovať v novinách, zaujala ma ich práca.

Napokon kariéra pokračovala v médiách, ale písaním článkov. Až materská dovolenka a kríza priniesli tento obrat. Koníčky od detstva – šitie, navrhovanie módy, varenie a pečenie sa premenili na tvorenie originálnych chutných vecí a prišlo aj na tú grafickú prácu.

Chceme, a aj vieme že musíme, prinášať stále niečo nové. Už niekoľko mesiacov máme pripravenú ponuku na zimu, Vianoce a Valentína. A nasledovať budú ďalšie novinky. Chceli by sme otvoriť aj vlastný obchod. Veľmi ma to baví a hoci je to náročné, som rada, že sme sa do tohto podnikania pustili. Veď reakcie zákazníkov sú fantastické.


Bednárová Jana
www.chutnekytice.sk

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

Hlasujte a vyhrajte

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame