Šimkovičová Jana

To, že podnikám je zrejme jedným z paradoxov, ktoré nám život prináša. Faktom je, že som nikdy nerozmýšľala stať sa podnikateľkou. Až sa to nakoniec stalo. :) Po vysokej škole som sa klasicky zamestnala a pracovala v danej firme päť rokov. Húževnatosť, pracovitosť a nadšenie. Myslím, že to boli faktory, vďaka ktorým som sa vypracovala na marketingovú manažérku pre strednú a východnú Európu. S každým úspechom však prichádzajú aj pády. Tým mojim bolo pracovné vyhorenie, ktoré zanechalo mnoho stôp. Ale ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Získala som nadhľad a práve vtedy mi to došlo. Práca, ktorej som oddaná, ma nebaví.

V oblasti, ktorej sa firma venuje nerozumiem až natoľko, aby moje ďalšie smerovanie bolo bezproblémové a nestalo sa viac trápením než radosťou. Poznáte ten pocit, keď do niečoho vložíte srdce a zanietenie. Vtedy robíte všetko s ľahkosťou, s nadšením. Aj keď je práce príliš veľa.

Môj príbeh podnikania začal jednou z mnohých debát s mojim manželom, ktorý podniká už niekoľko rokov. Áno, myšlienka internetového portálu, ktorý by ľuďom prinášal informácie o cvičení a zdraví, tá sa mi páčila. Túto oblasť mám rada a venujem sa jej snáď odjakživa. Respektíve odvtedy, kým som v štvrtom ročníku na gymnáziu pochopila, že diéty na chudnutie sú blbosť a zdravo schudnúť, udržať si váhu a viesť zdravý životný štýl nie je žiadna veda. Ono sa to dá. Ale to je už iný príbeh.

Pár dní po spomínanej debate prišiel za mnou manžel a podal mi zaplatenú faktúru. Kúpil a daroval mi doménu www.cvicte.sk. Presne si pamätám, čo mi v tom momente preblyslo hlavou: „A teraz čo s tým?“

Mala som skúsenosti s marketingom, s vyhotovením firemnej stránky, ale vybudovať a viesť portál? Pri tejto otázke sa musím usmiať, pretože aj keď skúsenosti chýbali, po roku a trištvrte má portál zaujímavú návštevnosť a komunitu stálych návštevníkov, ktorí sa neustále vracajú a posúvajú nás ďalej. Ako sme sa tam dostali?

Zastávam názor, že za každým úspechom stoja šikovní ľudia. A presne takýchto ľudí sa držím. Sú nimi napríklad skúsený webmaster, či šikovní redaktori, ktorí pracujú s nadšením. Ale aj moji známi a priatelia, ktorí tiež podnikajú, fandia portálu a častokrát prispejú dobrou radou. Naučila som sa nechať si poradiť, poučiť sa od skúsenejších a tých šikovnejších nechať robiť svoju robotu. Hlavne, ak ju robia lepšie ako ja.

Internetový biznis je zaujímavý, no nie je tak jednoduchý, ako si mnoho ľudí myslí. Potrebujete popracovať na optimalizácii, vyznať sa v online marketingu a samozrejme musíte vedieť, ako na tom zarobiť. Popri Cvičte.sk som sa veľa o internetovom podnikaní naučila pri budovaní druhého projektu, ktorý vediem. Je ním  internetový obchod www.topkoberce.sk. Od portálu sa odlišuje najmä tým, že dennodenne obsluhujete zákazníkov, riešite dodávateľov a partnerov.

Ak vám príde, že cesta podnikania je jednoduchá, tak určite nie je. Za tou mojou je mnoho námahy, vydanej energie, pokusov a omylov a samozrejme nákladov. Asi tým najťažším je skĺbiť prácu a rodinu. Okrem podnikateľky som aj matkou a manželkou. To, že rodina mi je prioritou, to nie je žiadne klišé. Je a vždy bude. Snažím sa pracovať tak, aby to príliš nezasahovalo do nášho rodinného života. Aby naše dieťa nepostrádalo mamu, jej pozornosť a starostlivosť. Rozhodne nie som superžena. Mám dni, kedy neviem čo skôr a prepadajú ma pochybnosti, či podnikanie bol dobrý nápad. Veľkou pravdou je, že bez môjho manžela by som celé fungovanie nebola zvládla. Mám to šťaštie, možno som si to zaslúžila, každopádne som si vzala skvelého muža, ktorý mi pomáha či už v domácnosti alebo so starostlivosťou o nášho synčeka. A je mi veľmi veľkou oporou.

Keď si už raz prejdete poriadnym stresovým vypätím, želáte si, aby sa to už nikdy nestalo. Mne pri mojom rodinnom alebo pracovnom vyťažení pomáha joga. Dlho som ju odmietala, ale našla si ma. Až som jej prepadla natoľko, že som sa stala inštruktorkou powerjogy. Najviac ma na celej práci inštruktora baví to, že vidím ako ľuďom cvičenie prospieva. Teší ma, že aspoň tú jednu hodinu dokážu zrelaxovať a odchádzajú domov oddýchnutí. Neviem, či je to náhoda, ale v Malackách, kde predcvičujem sa mi vytvorila skvelá skupinka ľudí, ktorí chcú a vládzu. :)

Aj napriek tomu, že je dnes portál so svojimi výsledkami v štádiu, kedy čísla začínajú byť zaujímavé, v podnikaní som stále len na začiatku. Neustále rozmýšľam, ako zabezpečiť jeho ďalší rozvoj, rovnako ako aj rozvoj e-shopu. Keď sa však obzriem späť na to, čo už mám za sebou, cítim, že som silnejšia. Verím, že to všetko zvládnem. A najviac verím tomu, že portál bude úspešný a že bude plniť svoje poslanie. Spolu so mnou.


Šimkovičová Jana
www.cvicte.sk

 

Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

Hlasujte a vyhrajte

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame