Letašiová Miriam

Letasiova Miriam Sen podnikateľky robiť prácu, ktorá by ma napĺňala a popritom by som mala čas na seba, rodinu a priateľov, sa mi premietal pred očami už dávnejšie. Cítila som to a všetky životné situácie k tomu smerovali a ja som ich začala postupne vnímať. Zo začiatku to bolo veľmi náročné obdobie, ale ak idete za svojim snom, zrazu vám to nepripadá až tak zložité a nereálne.

K definitívnemu rozhodnutiu BYŤ PODNIKATEĽKOU som dospela aj vďaka skvelým a výnimočným osobnostiam. Veľmi si to vážim a ďakujem! Boli to dlhodobé rozhovory, podpora zo strany viacerých ľudí a predovšetkým zázemie mojej rodiny.

Čo bolo pre mňa najdôležitejšie v začiatkoch? MYŠLIENKA čo vlastne chcem robiť, čo chcem ponúknuť,  v čom by som mohla uspieť, prípadne v čom sa odlišujem od konkurencie. Začala som  týmto úvahám venovať viac času, dávať ich postupne na papier, vizualizovať si ich a vidieť samú seba v tejto pozícii. V podnikaní je veľmi dôležité predstaviť si súčasne rolu predávajúceho aj kupujúceho. Pomôže vám to predať to, čo ponúkate. Zaoberala som sa otázkami ako by som mohla osloviť budúcich klientov, čím by som ich získala a prečo by mali kupovať práve naše služby.  Inštitúcie a projekty, ktoré vám môžu pomôcť inšpirovať sa, prípadne realizovať podnikateľské nápady sú napr. NARMSP, EEN, ÚPSVaR, SOPK, E-ženy, RealWoman a i. Takisto existuje niekoľko informačných stránok venovaných podpore podnikania, ktoré sú dostupné na vyhľadávačoch a pomôžu vám zorientovať sa. Ja osobne som bola aktívna už v tejto fáze a zúčastňovala som sa rôznych seminárov, hľadala som dostupné informácie na internete, stretávala sa s ľuďmi, ktorí boli zabehnutí v tejto oblasti a hlavne som sa veľa pýtala. Podnikanie mi s odstupom času pomohlo uvedomiť si, že skutočnú oporu môžem nájsť najmä SAMA V SEBE.

Uvedomujem si, že v súčasnom období nie je jednoduché byť v akejkoľvek pozícii, či už sa ocitneme v pozícii zamestnanca, alebo zamestnávateľa. Pracovala som desať rokov v bankovníctve ako riaditeľka odboru a bola som členkou Rady Slovenskej televízie. Svoju prácu som robila a robím s láskou a preto verím, že môžem byť inšpiráciou pre ktorúkoľvek z vás. Poslaním spoločnosti Art Business je organizovať, pomáhať, poradiť, inšpirovať a motivovať. Na web stránke www.artbusiness.sk ponúkame motivačné semináre so zaujímavými osobnosťami a témami. Špecializujeme sa na semináre pre malých a stredných podnikateľov inovatívnym spôsobom. Neponúkame iba teóriu, ale predovšetkým prax skúsených profesionálov a  lektorov, ktorí vytvorili vlastné programy a prezentácie na základe osobných skúseností. Človek sa učí na vlastných chybách a to platí aj v podnikaní. Pre podnikateľa je jednoduchšie, ak sa môže vyhnúť niektorým situáciám a stretne sa s ľuďmi, ktorí mu poradia. A čo je dôležité, bude vedieť získané poznatky aplikovať vo svojej firme. Pre malých a stredných podnikateľov pripravujeme bezplatné prezentácie v rámci pilotného projektu Business Cluster. Spolupracujeme s odborníkmi, ktorí sa chcú podeliť o skúsenosti získané z praxe a sú ochotní odovzdať svoje know-how. V tejto súvislosti zorganizujeme začiatkom budúceho roka aj konferenciu.

Osobne si myslím, že v živote nie je nič zadarmo. Neustále sa vzdelávam a pracujem na sebe. Mám pripravené nové projekty, ktoré plánujeme spustiť začiatkom budúceho roka. Sú to projekty, ktorých hlavným poslaním je pomôcť. Dnes ľudia očakávajú viac než len kúpu. Sú veci, ktoré sa nedajú zaplatiť, ani zahrnúť do ceny tovaru, či služby. Je to akási pridaná hodnota, ktorú vnímajú obe strany. Spoločné záujmy a hodnoty vytvárajú pevné puto. Robíme veci, ktoré majú zmysel, konkurenciu neberieme ako nepriateľa a zákazníka nevnímame ako zákazníka, ale ako človeka, ktorý si vybral práve nás.    

V literatúre sa  dočítate, že úspešným patrí svet, ale tento svet patrí nám všetkým. A tajomstvo úspechu pozná každý z nás. Stačí ho len objaviť a uvedomiť si to. Pre niekoho znamená úspech šťastná a zdravá rodina, pre iného úspory na bankovom účte... A pre mňa? „Pokladnica, ktorá je ukrytá priamo v nás, pretože obsahuje všetko, čo potrebujeme. Pokiaľ veríme sami sebe, máme k dispozícii všetky šance a možnosti, ktoré život ponúka. Môžeme tak pomáhať iným, ale hlavne sami sebe.“

Pre mňa je veľmi dôležitý pocit pohody a tepla domova. Máme dve nádherné dcéry, na ktoré sme s manželom veľmi pyšní.

Nech sa Vám darí!

Miriam Letašiová
www.artbusiness.sk

 

 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

V poslednom období som bola vnútorne nespokojná s tým, čo som robila a mala som pocit, že chcem dokázať niečo viac. Chcela som sa realizovať a využiť svoj potenciál aj v inej oblasti a samozrejme robiť prácu, ktorá ma napĺňa.


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Podľa môjho názoru to platí v obidvoch prípadoch. Sú ľudia, ktorí sa s talentom pre podnikanie už narodia. Druhá skupina sú tí, ktorí podnikajú, tvrdo na sebe pracujú a idú za svojim cieľom. Získavajú skúsenosti a tie patria v živote medzi najťažšie lekcie.


Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

Vnútorne som cítila čomu sa chcem venovať, ale postupne to prichádzalo samé. Začala som stretávať ľudí, ktorí moje rozhodnutie podporovali a objavovali sa situácie, ktoré mi ukázali, že idem správnym smerom.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Zo začiatku áno, ale zrejme preto, že som si pripúšťala, keď sa bálo moje okolie ... Úspech sa nedostaví sám, predchádza tomu intenzívna príprava. Ale keď sa rozhodnete podnikať a idete do toho s otvoreným srdcom, žiadne dvere nezostanú zatvorené.


Bolo ťažké začať podnikať?

Musím priznať, že začiatky neboli jednoduché. Na druhej strane mi podnikanie umožnilo uvedomiť si veľa dôležitých vecí. Každá životná skúsenosť nás posúva ďalej.


Kto vám pomáhal?

Moja rodina, priatelia a úžasní ľudia, ktorých si veľmi vážim.


Spoliehate sa sama na seba?

Áno.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Mať šťastie, byť v správnom čase na správnom mieste a vedieť si vybrať správnu alternatívu.


Stáli ste už pred problémom, ktorý sa zdal byť neriešiteľný? Ako to dopadlo?

Žiadny problém nie je neriešiteľný. Otázka je ako sa k nemu postavíte. Problémy vnímam ako výzvy.


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Nie.


Čo vás vie nahnevať?

Keď sa neprijímame takí, akí sme. Keď sa snažíme vo všetkom hľadať zmysel hneď a zaraz, lebo sme netrpezliví. Keď odsudzujeme a posudzujeme príliš skoro ...


Čo vás fascinuje? Kedy ste najšťastnejšia?

Fascinuje ma energia, ktorú cítim okolo seba. Najšťastnejšia som v kruhu svojej rodiny, priateľov a známych, keď som s ľuďmi, ktorí sú podobne naladení. Keď viem niekomu pomôcť a cítim spätnú väzbu.


Máte popri podnikaní čas na svoje koníčky?

Áno.


A ktoré sú to?

Veľa čítam, mám rozpísanú knihu, píšem články a neustále sa vzdelávam. Obľubujem filmy a dokumenty s pridanou hodnotou. Relaxujem v prírode a prechádzam sa v lese. Chodím do posilňovne, na brušné tance, cvičím spinning a jogu.


A čo vaša rodina? Stíhate?

Organizovanie vnímam ako svoju silnú stránku. A preto si organizujem svoj čas tak, aby som sa naplno mohla venovať svojej rodine a práci.


Po čom túžite?

Mať šťastnú rodinu a priateľov, na ktorých sa môžem kedykoľvek spoľahnúť. Želám si, aby sme boli všetci zdraví a spokojní. Chcem robiť prácu, ktorá prináša druhým ľuďom viac než len radosť. Túžim zrealizovať všetky svoje projekty.


Kto je vašou oporou?

Rodina, priatelia a ľudia, ktorých si vážim. Najväčšiu oporu sa snažím nájsť sama v sebe.


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Práve som dočítala knihu od Kataríny Zacharovej „Ako dostať od života, čo chceme“. Momentálne čítam knihu, ktorú mi darovala moja priateľka z Los Angeles „The Angel Therapy Handbook“ od Doreen Virtue. Mám veľa obľúbených kníh, odporúčam napr. Odpoveď“ od John Assaraf, Murray Smith, „Cesta manažera z pekla ...“ od Andreja Kisku a veľa ďalších ... (zoznam by bol príliš dlhý)


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

V prvom rade zorganizujem samú seba a svoj čas. Jednoducho si naplánujem svoj pracovný, súkromný a rodinný život podľa priorít a hodnotovej dôležitosti. Nezabúdam na rodinu, pretože je pre mňa zázemím a od toho sa odvíja všetko ostatné.


Absolvovali ste motivačné semináre alebo koučing, či konzultácie, ktoré by ste rady odporučili ďalším podnikateľkám v rámci vlastného sebarozvoja?

Absolvovala som viaceré semináre vrátane koučingu. Odporúčam napr. semináre, s Evkou Bakovou, Jozefom Červienkom, Slávkou Halčákovou, semináre a inšpiratívne stretnutia organizované E-ženami, Real Woman, NADSME, SAKO a i.

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame