Bajaníková Viola

Viola Bajanikova Volám sa Viola Bajaníková, som vydatá a mám dvoch už dospelých, krásnych a úžasných synov. Žijem a tvorím v Dunajskej Lužnej, blízo Bratislavy.
Takže – kde a kedy to všetko začalo… Keby som išla dôsledne až na úplný začiatok mojej cesty s bábikami, bolo by to v detstve, ako skoro u každého dievčatka. S tým rozdielom, že u mňa sa tieto krásne chvíle spájajú s handričkami na gángu u starej mamy. A neboli to hocijaké handričky.

Objavila som ich vo farebnom bavlnenom ručníku na dne skrine, pekne zviazané do batôžka. Bolo to pre mňa niečo také úžasné a magické, že som začala snívať, čo pekné by sa z tých handričiek dalo urobiť, veď každá z nich bol taký pekný, aj keď len maličký kúsok... A tak mi zostala celoživotná láska k textilu, ktorý ma ako materiál znovu a znovu fascinoval a podnecoval k tvorbe.

V roku 1977 som ukončila štúdium architektúry a po materskej dovolenke a krátkej praxi v projekcii v stavebnej firme som sa zamestnala v oblasti pamiatkovej starostlivosti, pretože historická architektúra bolo to, čomu som sa chcela venovať. Tvorenie z textilu som mala ako koníček. Svoju prácu som mala veľmi rada, venovala som sa jej viac, ako sa odo mňa vyžadovalo, ale po 15. rokoch som pochopila, že hlavou múr neprebijem.

Kultúrne dedičstvo by nemalo byť záujmom iba tých niekoľko nadšencov… svoju energiu budem radšej venovať niečomu, pri čom si nebudem pripadať ako fackovací panák.
Tak som dala výpoveď a po niekoľko týždňovom rozhodovaní to prišlo. Budem sa venovať tvorbe bábik. Veď som pred niekoľkými rokmi mala bábkové divadielko a robiť tie bábky bolo niečo úžasné. A budem ešte bližšie k práci s textilom. Manžel s tým nesúhlasil, ale moji synovia ma od začiatku podporovali (a podporujú dodnes).

V roku 2001 som si teda založila živnosť a v 50-ke som začala podnikať. Keďže v tom čase neexistovala žiadna dostupná literatúra, materiály, internet bol u nás v plienkach, začalo obdobie skúšania a hľadania – vlastného dizajnu a technológie. Hodiny a hodiny trpezlivej práce, ale každá ďalšia bábika bola dokonalejšia. A preto, že mám rada precíznosť a kvalitu, začalo sa to odzrkadlovať na reakciách zákazníkov, ktorým sa moje bábiky páčili. To, čo som zarobila by ma síce neuživilo, ale zákazky prichádzali stále.

Postupne začali byť dostupnejšie materiály, internet. Synovia sa mi postarali o webovú stránku, spočiatku iba ako imidžovku, neskoršie aj s online predajom. A ja som vyvíjala a rozširovala svoju ponuku o ďalšie produkty. A aj keď moja webová stránka po technickej stránke nie je dokonalá, prinášala mi stále nových záujemcov a nadšencov…

Prišlo aj ťažké obdobie, kedy moje plány v podnikaní museli ustúpiť do pozadia. Vážne ochorel otecko, ktorý potreboval starostlivosť, ktorú už mamka, sama zdravotne postihnutá nezvládala. Po dvoch rokoch otecko zomrel a bolo potrebné sa postarať o mamku…
V tom čase som toho veľa nenarobila, ale napriek tomu som sa snažila posunúť ďalej aspoň tak, že som hľadala zdroje inšpirácie a plánovala, aké produkty budem robiť.

V oblasti tejto tvorby som po čase začala byť známa a začali ma nasledovať ďalší a venovať sa výrobe textilných bábik. Stále častejšie prichádzali podnety na robenie kurzov. Prvé pozvanie prišlo z Prahy, ďalšie nasledovali aj z iných miest v Čechách, a na Slovensku. Je to úžasný pocit vidieť tieto „dospelé dievčatká“ ako sa tešia z bábiky, ktorú si vlastnoručne pod mojim vedením urobia… pre seba, pre svoje dieťa, či vnučku.

Stala som sa členkou Českého panenkového klubu, s ktorým spolupracujem. Zúčastnila som sa na medzinárodnej výstave v Prahe a v Moskve a do Prahy ma pozývajú na súťaže bábik do odbornej poroty. V Prahe som absolvovala kurzy svetoznámych umelkýň v bábikovej tvorbe, čo ma nesmierne obohatilo a predpokladám, že posunie moju tvorbu ďalej. Zatiaľ inšpirácie vo mne kvasia a čakajú na chvíľu, kedy s nimi začnem pracovať… (opäť sa blíži termín  medzinárodnej výstavy v Prahe…)
U nás som založila bábikový klub FAFALIN, aj ten čaká, akou cestou sa bude uberať.

A mojim snom je kniha… rozprávka o jednom malom dievčatku s batôžkom handričiek, ktoré vyrástlo a našlo cestu plnú krásnych látok, strihov a technológií výroby bábik, panáčikov a rôznych rozprávkových postavičiek a chce sa s nimi podeliť aj s ostatnými, ktorých tento svet okúzľuje a inšpiruje.

Moja webstránka: www.viola.sk

 


 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Podnikať som sa rozhodla predovšetkým z dôvodu potreby byť nezávislá v rozhodovaní o tom, čo, kedy a ako budem robiť. Pracovala som v štátnej inštitúcii, kde žiaľ mnohokrát bolo dôležitejšie to, koľko hodím som odsedela na pracovisku, ako pracovné výsledky, nehovoriac o nezmyselnosti mnohých príkazov a úloh.


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Všetko sa dá naučiť, keď to človek chce. Je však dôležité, či mám na určité činnosti, týkajúce sa fungovania podnikania talent, alebo ho nemám. Ide aj o to, o aký druh podnikania sa jedná. Napríklad, mojou silnou stránkou je dizajn a tvorba, ale ako manažérka by som zlyhala (a ani ma to nebaví).


Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

Vedela som, že sa chcem venovať tvorbe z textilu. Myšlienka, že to budú bábiky, prišla akosi spontánne, tak ako potom prišiel aj nápad rozšíriť tvorbu o ďalšie produkty.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Bála. Hlavne preto, že tento strach mi predkladal manžel. Deti ma však podporovali, fandili mi a pomáhali a tak som sa neoblomne rozhodla, aj keď som začínala od nuly a bez kapitálu.


Bolo ťažké začať podnikať?

Neviem, či ťažké, pre mňa to bolo hlavne zložité, nemala som žiadne skúsenosti. Synovia mi však radili a pomohli tam, kde som to nevedela – v oblasti manažmentu a reklamy. Potom som absolvovala kurz nadácie Integra pre začínajúce podnikateľky, ktorý mi v mnohom otvoril oči a pomohol.


Kto vám pomáhal?

Ako som povedala, predovšetkým moji synovia, ale aj priatelia, ktorí verili, že to čo robím je zmysluplné. A pomáha mi aj radosť, ktorú prejavujú zákazníci a obdivovatelia mojich produktov.


Spoliehate sa sama na seba?

Určite. Nikto mi nedokáže pomôcť, ak to nechcem ja sama a nepričiním sa o to. Sú však situácie, kedy pomoc blízkeho človeka, alebo priateľa príde vhod. Ja mám to šťastie, že mám vo svojom okolí ľudí, na ktorých sa v ťažkých chvíľach života môžem spoľahnúť.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Pre mňa je to organizácia času. Je toho veľmi veľa, čo by som chcela, len moje kapacity, tak, ako u každého sú obmedzené. Snažím sa preorganizovať si pracovné postupy tak, aby mi neušlo nič dôležité a bola som v pohode.


Stáli ste už pred problémom, ktorý sa zdal byť neriešiteľný? Ako to dopadlo?

Ani nie.


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Občas, pri veľkej únave si poviem, že už skončím, že začnem už oddychovať… ale vzápätí – najradšej dokážem relaxovať pri tvorbe, si uvedomím, že aj tak budem robiť to, čo robím teraz. Takže ma to hneď v zárodku aj prejde.


Čo vás vie nahnevať?

Hnevať a pozerať s nepochopením sa viem na nečestnosť, neprajnosť, či zlé úmysly ľudí voči iným. Potom si poviem, že každý má možnosť voľby, akou cestou sa vyberie…


Čo vás fascinuje? Kedy ste najšťastnejšia?

Fascinuje ma svet fantázie a rozprávok, krásnych ilustrovaných kníh s rozprávkovými motívmi. A svet textilu, ako materiálu pre tvorbu. V kníhkupectvách, predajniach s textilom a textilnou galantériou viem stráviť hodiny. A potom, keď prídem s tým pokladom domov, snívam, na čo ho použijem a najväčšiu radosť mám vtedy, keď hneď môžem začať ten sen aj realizovať.


Máte popri podnikaní čas na svoje koníčky?

Iba čiastočne, pretože mojim najväčším koníčkom je moja tvorba. Na ostatné záľuby si nachádzam čas iba sporadicky…


A ktoré sú to?

Tak ako som povedala – textilná tvorba. Ale aj veľmi rada varím a pečiem, kuchyňa je pre mňa tiež priestorom pre realizáciu mojej fantázie. Mám veľmi rada rodinné stretnutia, kde okrem radosti z blízkych sa môžem predviesť aj svojimi kulinárskymi výtvormi.

 

A čo vaša rodina? Stíhate?

Deti sú už preč z domu, takže z tohto hľadiska to mám jednoduchšie. V domácnosti som sa snažila vypustiť všetky nedôležité práce na minimum a nezaťažovať sa činnosťami, ktoré ma vyčerpávajú a v prípade nutnosti využívať služby. Na druhej strane je to moja mamu, ktorá síce už s nami nebýva, ale to neznamená, že to nevyžaduje čas na starostlivosť o ňu. Je to ale jedna z priorít, pri ktorých musí ísť všetko stranou.


Po čom túžite?

Napísať knihu o mojej tvorbe pre všetkých, ktorých táto činnosť zaujíma, teší a inšpiruje.


Kto je vašou oporou?

Moja rodina a viera v Najvyššie dobro, ktoré sa dostáva každému z nás, len žiaľ mnohokrát si to neuvedomujeme.


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Veľmi rada čítam klasiku – slovenskú i svetovú. V literatúre súčasných autorov som trochu dezorientovaná, vychádza spústa kníh, ale málo diel, ako povedal ktosi múdry. Tým ale nechcem povedať, že neexistujú dobrí súčasní autori.


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

Čo sa týka voľného času, mám v tom veľké medzery – práca, práca, povinnosti a znovu práca… a z dôvodu nutnosti prijatia zdravšieho životného štýlu sa snažím naštartovať niekoľko návykov na odbúranie stresu a relaxáciu. Pokiaľ ide o rodinu, tam to mám jasne stanovené – sú priority, ktoré majú a vždy mali prednosť pred všetkým ostatným.


Absolvovali ste motivačné semináre alebo koučing, či konzultácie, ktoré by ste rady odporučili ďalším podnikateľkám v rámci vlastného sebarozvoja?

Absolvovala som viacero seminárov, prednášok či konzultácií… ťažko niektoré z nich uprednostniť, každý mi dal niečo a každý absolvent si možno odniesol niečo iné. V rámci vlastného sebarozvoja sama nemám ešte v mnohých veciach jasno, takže snažím sa na sebe stále pracovať.

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame