Kollárová Dáša

Keď Kollárová Dáša som bola ešte malé dievčatko, ako každé malé dievčatko, vždy som sa hrávala na veľkú dámu. Chcela som byť právničkou, doktorkou alebo političkou, jednoducho ženou, ktorá v živote niečo dosiahne a bude prínosom pre našu spoločnosť.
Dnes som podnikateľkou. Zatiaľ iba začínajúcou, ale myslím, že sa mi darí celkom dobre. Môj príbeh začal ešte na strednej škole.

Krátko po maturite som sa rozhodovala, či pôjdem na vysokú školu, alebo „makať“ ako moji priatelia radi označovali prácu. Mala som síce podaných viac prihlášok na vysokú školu, ale veľmi som sa nepretrhla, aby som sa niekde dostala. Nedostala. Neostávalo mi nič iné, ako nájsť si prácu. Kamarátka ma nahovorila, aby som išla robiť „samostatného finančného poradcu“ pre nemenovanú poradenskú spoločnosť. Vyžadovalo to obstaranie si živnostenského listu a teda som sa už ako 19 ročná stala akosi mini podnikateľkou. Mini píšem preto, že tento druh biznisu ma veľmi neuživil, aj keď ma to veľmi bavilo a vôbec neľutujem rok strávený touto profesiou.

Už ako veľmi mladá som sa takto mala možnosť naučiť, ako vychádzať a komunikovať s ľuďmi, ako sa obliecť a správať v spoločnosti. Keďže pochádzam z rodiny, kde nikto doteraz nebol podnikateľ, boli pre mňa tieto skúsenosti na nezaplatenie. Byť sama sebe pánom, určovať si, čo a ako budem robiť a mať vlastnú kanceláriu, to sa mi veľmi páčilo. Už vtedy som vedela, že nechcem byť niečí zamestnanec, ale zamestnávateľ.

Keďže ale táto práca vyžadovala veľké skúsenosti, veľa financií na začiatok a výsledky sa nedostavovali (nie preto, že by som bola neschopná, ale moje okolie bolo voči tomuto druhu poradenstva nedôverčivé), musela som túto prácu opustiť a načas sa zamestnať. Potrebovala som peniaze a preto so nemala na výber. Nebudem vás ale zaťažovať všetkým, čo som robila, v skratke, prešla som si viacerými zamestnaniami a hoci som sa snažila, práca u notára ani ako asistentka ma nenapĺňala. Chcela som niečo viac. Na moje veľké šťastie som si nakoniec našla prácu, kde som robila asistentku právnika v spoločnosti, ktorá sa zaoberala zakladaním a predajom obchodných spoločností.

Keďže ma právo vždy zaujímalo, rýchlo som sa dostala do toho kolotoča paragrafov a poučiek, naučila som sa všetky potrebné kroky pre založenie spoločnosti, pre jej predaj alebo zmeny vykonané v nej. Veľmi ma táto práca bavila, hlavne, keď náš právnik stále nemal čas a tak všetka práca ostávala na mne, klienti komunikovali so mnou, ja som sa o nich starala a robila všetko, čo si žiadali a čo bolo v mojich možnostiach. Cítila som pocit dôležitosti a to ma veľmi napĺňalo. Čo ale čert nechcel, neporozumela som si so svojou šéfkou, ktorú som od začiatku vnímala ako nekompetentnú osobu, jednoducho nemala dostatok umu na to, aby viedla spoločnosť ako bola tá, v ktorej som robila. Napätie bolo cítiť už dlhšie, ale jedného dňa som dostala výpoveď (pretože som vyjadrila svoj názor).

Tým dňom sa začínala vyvíjať moja podnikateľská kariéra. Vedela som, že táto práca je pre mňa tá pravá, nemala som veľa financií, ale rozhodla som sa všetko investovať do svojej firmy. Založila som si teda spoločnosť, ktorá sa zaoberá administratívnymi službami ohľadom založenia spoločností a ich zmenami. Dohodla som si spoluprácu s renomovaným advokátom a s pomocou môjho partnera som si urobila webovú stránku. Musím pripomenúť, že môj partner ma vo všetkom podržal a bol mi akýmsi vzorom, nakoľko aj on má svoju spoločnosť a bola som pri ňom už pri jej vzniku. Za to som mu veľmi vďačná. Ale to už odbieham. Teda môj biznis sa mohol začať.

Začiatky neboli vôbec ľahké. Síce sa na mňa čoraz  viac obracali moji „starí“ klienti, z bývalej firmy, nemala som ale veľmi veľa práce. Občas som mala už pocit, že s tým, ako sa povie, seknem. Ale môj partner mi vždy pripomenul, že podnikanie nie je med lízať a treba vydržať, začiatky sú vždy ťažké ale netreba sa toho zľaknúť (to som mu v začiatkoch jeho podnikania vždy hovorila ja :-). Teda vydržala som. Zo začiatku som robila z domu. Toto ale nebolo príliš profesionálne, rozhodla som sa teda prenajať si vlastnú kanceláriu, v ktorej teraz pracujem a cítim sa už naozaj ako správna podnikateľka. Vďaka tejto práci som si mohla kúpiť auto, ktoré som do pol roka splatila.

Uvedomujem si, že keby som bola zamestnaná, nepodarilo by sa mi to tak rýchlo splatiť. Dokonca ma oslovil jeden veľmi úspešný človek, aby som s ním spolupracovala a ja si jeho dôveru veľmi vážim a dúfam, že ho nesklamem.  Hoci som stále iba v začiatkoch a moje podnikanie sa iba rozvíja, verím, že ak sa budem snažiť, moja práca porastie a jedného dňa budem môcť ponúknuť zamestnanie iným ľuďom a že takto budem pre spoločnosť aj ja a moja firma užitočná. Pretože milujem svoju firmu a myslím, že každý by mal mať možnosť s radosťou chodiť do práce.

Chcem každému začínajúcemu podnikateľovi odkázať: Ak svoj biznis milujete, nevzdávajte sa ho. Keď sa budete snažiť, úspech sa dostaví, treba len byť trpezlivý a snaživý.

Všetkým prajem veľa úspechov. Aby sme všetci mohli byť prospešní nielen pre seba, ale aj pre ľudí okolo nás.

webstránka: www.novespolocnosti.sk

 


 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Chcela som byť sama sebe pánom, časom aj pánom niekomu inému. :)


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Myslím, že čiastočne musí človek mať v sebe “podnikateľského ducha”, pretože nie každý má odvahu v dnešných časoch opustiť “pohodlie istoty” (ak nejakú má) a pustiť sa do risku.


Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

V mojom prípade mi to prišlo ako blesk z jasného neba. Vedela som, že chcem podnikať, ale nevedela som v čom. Až keď som sa zamestnala v tejto oblasti, hneď som vedela, že toto chcem robiť.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Bála a bojím sa stále, ale kto neriskuje, nič nezíska.


Bolo ťažké začať podnikať?

V mojom prípade ani nie :), pretože duševne som s tým bola stotožnená.


Kto vám pomáhal?

Partner.


Spoliehate sa sama na seba?

V každom prípade.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Vyhovieť všakovakým požiadavkám klientov, niektorí sú naozaj nároční. :)


Stáli ste už pred problémom, ktorý sa zdal byť neriešiteľný? Ako to dopadlo?

Myslím, že ešte nie. Každý problém má riešenie.


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Určite áno.


Čo vás vie nahnevať?

Nedodržané sľuby.


Čo vás fascinuje? Kedy ste najšťastnejšia?

V pracovnej oblasti ma fascinujú úspešní ľudia a najšťastnejšia som, keď sa mi podarí niečo, o čom si zo začiatku myslím, že to možno nezvládnem.


Máte popri podnikaní čas na svoje koníčky?

Samozrejme.


A ktoré sú to?

Prechádzky so svojim priateľom a našim psíkom, čítanie, puzzle.


A čo vaša rodina? Stíhate?

Ako kedy, ale snažím sa.


Po čom túžite?

Myslím, že každý človek má mnoho túžob. Ja nie som výnimkou. Túžim po mnohých veciach, materiálnych aj duševných. Chcem raz mať veľkú firmu a zarábať toľko, aby som nemusela povedať svojim deťom, že si niečo nemôžeme dovoliť. Jednoducho, mať pohodový život a môcť zamestnávať mnoho ľudí, keďže na Slovensku je situácia taká, aká je. Pomáhať ľuďom aj zvieratám okolo seba. Zmeniť aspoň ten svoj kúsok sveta okolo seba, lebo v poslednej dobe mám pocit, že svet je veľmi zlý a skazený a to je smutné.


Kto je vašou oporou?

Moja rodina a hlavne môj partner.


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Kvety v podkroví (+ ostatné pokračovania tejto knihy, bola aj sfilmovaná) autorka je Virgínia Andrewsová (myslím, že je aj mojou najobľúbenejšou autorkou), taktiež Kvapky dažďa (+ ostatné pokračovania tejto knihy) takisto od V. Andrewsovej.

Bohatý otec, chudobný otec od Roberta T. Kiyosakiho (trošku som nazrela aj do knihy Cashflow kvadrant od tohto autora).

Púštný kvet od Waris Dirieovej.


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

Snažím sa všetko stihnúť, ako som spomínala, zo začiatku som pracovala doma, ale všetko sa mi prelínalo, práca, rodina, nedalo sa to dosť dobre oddeliť, preto som si prenajala kanceláriu a prácu si už “nenosím domov”. :)


Absolvovali ste motivačné semináre alebo koučing, či konzultácie, ktoré by ste rady odporučili ďalším podnikateľkám v rámci vlastného sebarozvoja?

Absolvovala, ale nemyslím, že by som ich odporučila. :)

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame