Frappierová Katarína

Katarína Frappierová Tak, ako všetko dobré v mojom živote, aj začiatok môjho podnikania bol spontánny a mal pomerne  rýchly spád. Ale poďme pekne po poriadku.
Vyštudovala som psychológiu a po dvoch rokoch interného doktorandského štúdia som dostala pracovnú ponuku, po akej som vždy túžila a ako čerstvá absolventka vysokej školy nemohla odmietnuť.

Päť rokov som pracovala ako personalistka v nadnárodnej spoločnosti, mala som dobrú pozíciu a prácu, pri ktorej som sa veľa naučila a ktorá ma bavila. V októbri roku 2009 som sa vydala a v júli 2010 sa nám narodil syn. Asi ako mnoho mamičiek na rodičovskej dovolenke som začala uvažovať, ako si k rodičovskému príspevku čosi privyrobiť a vôbec rozmýšľať nad tým, čo ďalej s kariérou.

Aj keď som mala svoju prácu rada, moje priority boli vždy orientované na rodinu, takže som si nevedela predstaviť, že by som popri deťoch (áno, hovorím v množnom čísle, lebo by sme určite chceli mať ďalšie deti) naďalej pracovala desať hodín denne. Mala som viacero nápadov, v akej oblasti podnikať, ale ani jeden sa neujal. Jedno však bolo isté, chcela som podnikať z domu, aby som si mohla čas rozvrhnúť tak, ako potrebujem a mohla sa venovať aj deťom a domácnosti.

Práve v čase týchto úvah sa zrodila aj potreba robiť niečo kreatívne. Niežeby som sa doma nudila, dieťa je úväzok na 24 hodín denne, ale odjakživa som inklinovala k manuálnemu tvoreniu a potrebovala som občas zmeniť myšlienky. Oprášila som šijací stroj, ktorý som dostala pred rokom k narodeninám a začala som šiť. Najskôr to bolo úplne nevinné, náhodou som objavila na internete postup na patchworkový košík, ktorý mi učaroval.

Začala som písať blog o šití a potom to už malo rýchly spád. Vysvitlo, že mi to celkom ide, nachádzala som stále nové inšpirácie a vlastnoručne vyrobené darčeky mali veľký úspech. Pridala som k tomu šitie moderných vrecúšok naplnených voňavou levanduľou pochádzajúcou priamo z Provensálska. Priviezli sme si ju ako párkilogramový suvenír z našej prvej rodinnej dovolenky.

Netrvalo dlho a kamarátky si začali veci objednávať. Zrazu sa všetko vykryštalizovalo, mala by som podnikať s patchworkovými výrobkami! Malo to len jeden háčik. Pri malom dieťati na to nebudem mať čas. Respektíve aspoň nie v takom rozsahu, aby to stačilo na dodatočný príjem. Na rad prišlo moje hobby číslo dva, ktoré sa zákonite rozvinulo pri šití: LÁTKY! Ako nadšená hobby-krajčírka som nakupovala látky jedna radosť. Bavlnené, ľanovo-bavlnené, jednofarebné, vzorované, geometrické, kvetované, zvieratkovské, v kamenných obchodoch, cez internet, na Slovensku, v zahraničí, na dovolenkách.. vždy a všade. (Našťastie mám veľmi chápavého manžela, ktorý moje hobby plne podporuje a dokonca ma k nákupom nabáda!)  Získala som slušný prehľad o tom, čo existuje na trhu a zistila, čo na našom slovenskom trhu chýba.
Tak sa zrodilo moje podnikanie.

Rozhodla som sa dovážať látky určené najmä pre patchwork, ale aj iné interiérové dekorácie a oblečenie. Podľahla som čaru japonských vzorov, niekedy veľmi infantilných a folklórnych, ktoré sú moderné a inovatívne a dávajú výrobkom jedinečné čaro. A čo je pre mňa veľmi dôležité, oslovujú aj mladú generáciu začínajúcich patchworkárok. Oslovila som dodávateľov, investovala podstatnú časť rodinných úspor a potom ešte veľa času do prípravy e-shopu. Predvčerom sme ho spustili. Viete si predstaviť, aká som nadšená a zároveň plná obáv, či všetko pôjde podľa plánov. Lebo plánov mám veľa. Nebudem ich prezrádzať, lebo konkurencia nespí a trh je malý, ale môžete mi veriť, sú to pekné plány. Krásne farebné.

Teraz ste si možno povedali, že som len nejaký snílek. Pravda je však taká, že stojím nohami pevne na zemi, nemám ružové okuliare, ale normálny biznis plán a presnú víziu do budúcna. Viem, že ma ešte čaká kopec práce, že vytvorenie e-shopu je len začiatok.  Verím však, že sa zo mňa práve stáva jeden z tých šťastných ľudí, ktorí premieňajú svoje hobby na svoju prácu. O niečom takom som doteraz len snívala. Ale sny sú na to, aby sme si ich plnili, nie?

Webstránka: www.modernpatchwork.sk

 


 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Asi ako mnoho mamičiek na materskej dovolenke, som prehodnocovala svoju profesionálnu dráhu. Keďže som viac orientovaná na rodinu ako na kariéru, bolo pre mňa prirodzené hľadať prácu, ktorú by som mohla vykonávať z domu a mohla by som sa venovať synovi a domácnosti.


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Tí najúspešnejší podnikatelia to podľa mňa majú v krvi. Ale veľa sa dá určite aj naučiť. Keď sa človek pre niečo nadchne, objaví v sebe kvality, o ktorých predtým ani netušil.


Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

Zo začiatku som hľadala, rozmýšľala, lámala si hlavu, ktorej oblasti sa venovať. Napokon bolo všetko inak a moje podnikanie sa zrodilo úplne samo, prirodzene vyplynulo z môjho nového hobby, šitia.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Samozrejme, že som sa bála. Ešte stále sa bojím. :o) Ale verím tomu, že keď sa človek veľmi snaží a je rozumný, prinesie to svoje ovocie.


Bolo ťažké začať podnikať?

Najťažšie bolo rozhodnúť sa, že do toho idem, že investujem do tovaru podstatnú časť našich úspor a že vlastne začnem pracovať omnoho skôr, ako som plánovala. Niekedy je komplikovaná komunikácia s dodávateľmi, ešte stále sa snažím zviditeľniť na trhu, ale všetko ostatné šlo ako po masle.


Kto vám pomáhal?

Najviac mi pomáhal a ešte stále pomáha manžel. Bez jeho pomoci a podpory by som asi podnikať nezačala.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Momentálne je najťažšie nájsť si popri fungujúcej konkurencii svoje miesto na slovenskom trhu. Aj keď som si istá, že ponúkam tovar, ktorý oni nemajú, je ťažké dostať sa do povedomia ľudí, ktorí sa doteraz stretávali s menami tých istých obchodov.


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

Zatiaľ nie. Občas ma samozrejme prepadnú pochmúrne myšlienky a hovorím si, že to možno nepôjde tak, ako som si predstavovala, že som si možno nezvolila správnu oblasť. Je to aj tým, že som dosť netrpezlivá, ale a väčšinou sa potom stane niečo, čo ma veľmi poteší a dodá mi novú chuť pokračovať.


Čo vás vie nahnevať?

Nahnevať, alebo možno lepšie povedané hlboko sklamať, ma vie, keď si niekto nestojí za slovom. Keď mi napríklad dodávateľ niečo prisľúbi a potom zmení názor.


Čo vás fascinuje? Kedy ste najšťastnejšia?

Najviac ma teší, keď mi zákazníčky napíšu, že sú s látkami spokojné a pošlú mi fotky výtvorov, ktoré z nich ušili. Alebo keď mi oznámia, že moje patchworkové výrobky niekomu urobili veľkú radosť. To je jeden z dôvodov, prečo som sa rozhodla práve pre túto oblasť podnikania.


Máte popri podnikaní čas na svoje koníčky?

Mám to šťastie, že môj najväčší koníček sa stal mojou prácou. Niekedy som dokonca “nútená” venovať sa svojmu hobby. To nemôže povedať každý, takže som veľmi spokojná.


A ktoré sú to?

Hobby číslo jeden je šitie moderných patchworkových doplnkov a dekorácií a práca s látkami. Ďalší veľký koníček, latinsko-americké tance, museli ísť bokom ešte počas tehotenstva, ale dúfam, že sa k nim znovu dostaneme.


A čo vaša rodina? Stíhate?

Rodina je zatiaľ malá, máme iba 15-mesačného synčeka. Rodičia bývajú ďaleko, takže väčšinu času sme iba traja. Zatiaľ sa to dá stíhať aj napriek tomu, že každú voľnú minútu vo dne v noci, venujem šitiu, písaniu blogu, alebo správe e-shopu.


Po čom túžite?

Túžim po mnohých veciach. Po veľkej rodine, v ktorej vládne pohoda po tom, aby sa moje podnikanie rozbehlo tak, ako si predstavujem, lebo mám ešte veľa plánov, po tom, aby to, čo robím, prinášalo radosť čo najväčšiemu počtu ľudí. A po takých “maličkostiach”, ako je vlastný ateliér, nový šijací stroj a kilometre japonských látok.


Kto je vašou oporou?

Najväčšou oporou je môj manžel. Som mu za to nesmierne vďačná a chcem mu aj takto verejne poďakovať.


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Pred pár dňami som začala čítať knihu Chatrč od Williama Paula Younga, ktorú mi odporučila kamarátka, ale netuším, či a kedy ju budem mať čas dočítať. Počas štúdia a dosť dlho po ňom, som so záujmom čítala odbornú psychologickú literatúru, ale postupne som prešla k ľahšiemu žánru a posledné knihy, ktoré som ešte stihla zhltnúť, boli detektívky od Agathy Christie.


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

S voľným časom nie je problém, lebo žiadny nemám :o) A vždy, keď začnem venovať práci viac času ako rodine, začne mi niekde v podvedomí blikať výstražné svetielko, že rodina je dôležitejšia. Ale beriem to tak, že absencia voľného času je len dočasný stav, keďže som začala podnikať len nedávno a snažím sa do toho vložiť na sto percent.


Absolvovali ste motivačné semináre alebo koučing, či konzultácie, ktoré by ste rady odporučili ďalším podnikateľkám v rámci vlastného sebarozvoja?

Jediné “konzultácie”, ktoré som v rámci podnikania absolvovala, bol e-mailový rýchlokurz a miniseriál od e-žien. Pomohol mi trochu sa zorientovať vo svete e-shopov a podnikania na internete. Určite odporúčam všetkým začínajúcim podnikateľkám, ktoré sa k týmto informáciám nedostali inak.

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame