Petrová Valéria

Valika Petrová Niekoľko rokov som si žila svoj vlastný sen o tom, že budem mať penzión, v ktorom budem svojim hosťom piecť vlastné domáce koláčiky a variť špeciality, ktoré nikde v reštauráciách a cukrárňach neponúkajú. To, o čom som snívala sa mi totiž v jednom okamihu stalo skutočnosťou. Dostala som ponuku, ktorá sa neodmieta...

Stala som sa správkyňou súkromného kaštieľa, ktorý sa mal postupne stať privátnou dovolenkovou rezidenciou, zameranou hlavne na zahraničnú klientelu. Podarilo sa, no najhorší bol začiatok.

Neexistuje totiž úrad alebo inštitúcia, ktorá by vám podala informácie, ako začať s ubytovaním a čo je nevyhnutné zabezpečiť a vy by ste si to len pekne „vybehali“. Všetky informácie, ako aj potrebnú legislatívu pre rozbeh a fungovanie ubytovania akejkoľvek kategórie ( a vôbec aké sú kategórie ubytovania ), ale predovšetkým ubytovanie v súkromí, aj keď s takým nešpecifickým zameraním ako je privátna rezidencia, som si musela ťažko zháňať. Veľa dverí na ktoré som klopala, ostali zatvorené.
Stanovený cieľ  som však dotiahla do úspešného konca a kaštieľ  v roku 2010 dostal cenu Hospodárskych novín „Najlepší hotelový koncept roka“ .

Spontánne a úplne prirodzene som začala načúvať želaniam klientov a na druhej strane som vnímala problémy ubytovateľov. Navštívila som rôzne ubytovacie zariadenia na Slovensku, ale aj v zahraničí. Stretla som sa s ústretovým personálom a navštívila nádherne a vkusne zariadené chaty, penzióny a hotely, ale nedali sa prehliadnuť ani nedostatky, ktoré som ako klientka pociťovala.Pri práci ubytovateľky  mi vždy chýbal ktosi, kto by mi pomohol v mojej snahe kvalitne a v súlade aj so zákonom poskytovať služby, ktoré odo mňa moji hostia očakávali.

No, ako to už v živote každého človeka býva, niekedy sa začnú diať veci ktoré nečakáte, ale zmenia vám myslenie, konanie aj všetky vaše plány. Zrazu cítite nepokoj a začnete rozmýšľať ako ďalej. O to ťažšie bolo moje rozhodovanie, keďže v areáli kaštieľa sme s rodinou aj bývali. A rodina je vždy, aspoň u mňa, na prvom mieste.  

Rozhodnutie podnikať  sama v cestovnom ruchu prišlo v jednom veľkom okamihu.
Začala som hľadať spôsoby ako na to... najprv neisto.. Čo vlastne hľadám? Čo chcem robiť? Ako zúžitkovať, čo sa nachádza v mojej hlave? Ako byť s deťmi, ktoré ma potrebujú a mať prácu, ktorá by ma bavila? Uvedomila som si  zopár nevyhnutností, ktoré bolo treba zvážiť. Služba, ktorú som sa rozhodla poskytovať je tak špecifická, že som hľadala spôsob, ako sa prezentovať po celom Slovensku. Jednoducho fungovať na webe! Ako konzultantka a lektorka pre ubytovateľov a chatárov.

Natrafila som na e-ženy-podnikateľky, ktoré mi s mojimi zámermi vedeli pomôcť. Prvé neisté konzultácie, semináre a aj ponuka odkúpenia webu spôsobili, že moje smelé plány naozaj dostali jasný tvar. A úloha matky, manželky, ale aj podnikateľky mohla byť v dokonalom súlade.
Svoje skúsenosti a vedomosti dnes veľmi rada odovzdávam všetkým tým, ktorí tak, ako ja pociťujú nedostatok informácii pri podnikaní v cestovnom ruchu a snažím sa pomôcť alebo aspoň poradiť zvládnuť problémy ubytovateľov.

V rámci svojich poradenských služieb radím ubytovateľom, aká je legislatíva pre ubytovanie, prenájom chaty, chalupy, drevenice, ako zvládnuť uvedenie do prevádzky, napísať prevádzkový poriadok pre ubytovanie, čo zvážiť pri cenotvorbe a v neposlednom rade aj marketing predaja a efektivitu reklamy, alebo aj to, aké sú najčastejšie požiadavky klientov pri dovolenke na Slovensku.

Popri tom som sa aktívne zapojila do fungovania internetovej cestovnej agentúry, ktorá ponúka výlučne dovolenku a ubytovanie na Slovensku, ako konzultantka pre výber a predaj dovolenky na Slovensku. Cestovný ruch na Slovensku ma jednoducho baví :-)

Na záver len poviem, že byť e-žena má svoje výhody. Mne osobne stačí ku klasickému pracovnému dňu môj notebook a kontakt s ľuďmi, s ktorými si vymieňam názory, postrehy, poznatky. Všetkým ženám prajem, aby si vedeli jasne a správne rozložiť svoj čas medzi prácu ktorá ich baví a rodinu ktorá nás potrebuje..
Byť e-žena je úžasné!

Viac o mne a mojej práci na www.ubytovatelia.sk a www.petrova.tricio.sk

 


 

Prečo ste sa rozhodli podnikať?

Ani neviem. Jednoducho to prišlo samo a vyplynulo to zo situácie, v ktorej som sa ocitla. Pri hľadaní zamestnania som nebola úspešná a jednoducho peniažky by v rodine chýbali. Tak som musela hľadať alternatívy a podnikanie je iste jednou z nich.


Myslíte si, že podnikanie musí mať človek "v krvi", alebo sa to dá naučiť?

Možno to musíte mať v krvi, ak sa to chcete naučiť :) Záleží podľa mňa od človeka, od každého individuálne. Ak človek niečo chce, prijme riziko neúspechu, a sústredí svoje sily a myšlienky na dosiahnutie svojho cieľa, tak sa to jednoducho naučí.


Vedeli ste hneď, ktorej oblasti sa chcete venovať, alebo to život priniesol sám?

Myslím, že vo svojom vnútri som cítila čo chcem v živote robiť už dávno. No fázu vlastnej realizácie mi priniesol život. A hlavne stretnutie s človekom, ktorý mi začal otvárať pri našich stretnutiach šuplíky, kde boli schované moje sny. Cestovný ruch mi jednoducho učaroval a s ním aj všetko ostatné čo sa ho týka.


Nebáli ste sa rizík, ktoré podnikanie prináša?

Bála a stále sa bojím. Asi je to prirodzené. Je v tom pud sebazáchovy. Predsa len mám rodinu a hlavne deti. Podnikanie nie je žiadna istota, je to akoby ste plávali v mori. Keď vám už nestačí dych, jednoducho začnete klesať ku dnu. Ale keď si uvedomím že tu sú moji blízki, tak jednoducho aktivizujem všetky moje sily a robím všetko preto, aby som naspäť vyplávala na hladinu a nadýchla sa.


Bolo ťažké začať podnikať?

Áno bolo. Ale keď cítite podporu blízkych, tak to ide. Ľudí, ktorí nechápali čo vlastne idem robiť som síce vypočula, ale prestala som ich vnímať. Negatívnu energiu človek nepotrebuje. To negatívne vo vás síce vzbudí úvahy o tom, či je správne čo ste sa rozhodli robiť, ale ak je toho veľa, utrápite sa.


Kto vám pomáhal?

Jednoznačne môj manžel a deti. Manžel pracuje v úplne inej oblasti. Jeho reálny pohľad na vec ma vždy núti zamýšľať sa a prehodnocovať všetky moje kroky. Je to môj najväčší kritik. No jeho kritiku nevnímam ako negatívum, pretože nie je deštruktívna ale konštruktívna. Keď niečo nové vymýšľam, on je môj prvý klient aj čitateľ. Argumentácia je niekedy veľmi ťažká :)


Spoliehate sa sama na seba?

Áno, najradšej sa spolieham sama na seba. Nie že by som neverila ľuďom vôkol seba, no čo zvládnem sama, tak to radšej spravím sama. Predsa len od toho závisia výsledky mojej práce.


Čo je na vašej práci najťažšie?

Odkedy som začala s poradenstvom a konzultáciami ubytovateľom, ale aj predajom dovoleniek klientom, veľmi veľa sa zaoberám psychológiou a spôsobom komunikácie. Je ťažké zhodnotiť človeka v telefóne alebo v maily. Čo ho ovplyvňuje v jeho správaní, konaní. Niekedy proste narazím na ľudí, ktorí očakávajú a žiadajú poradiť a pomôcť, ale v podstate tú pomoc ani radu neprijmu. Teda najťažšia je komunikácia.


Stáli ste už pred problémom, ktorý sa zdal byť neriešiteľný? Ako to dopadlo?

Najlepšie riešiť problémy ma naučila moja priateľka. Stotožnila som sa s tým a verte či nie, oni sa naozaj vyriešia. To kúzlo riešenia problému spočíva v tom, že keď si už myslím, že jednoducho nevládzem a ani neviem daný problém vyriešiť, treba ho jednoducho prijať. Prijať „do seba“. V momente keď danú situáciu prestanem riešiť, a už nehľadám riešenia, riešenie príde samo.. áno, samo. Možno nie to najlepšie a najvýhodnejšie pre mňa, ale riešenie. Lebo niekedy aj moja prehra je vlastne víťazstvom. Jednoducho to tak malo byť.


Mali ste niekedy chuť to zabaliť?

To určite nie. Cítim, že ešte som nevyčerpala všetky možnosti a zdroje, aby som túto prácu nemohla robiť.


Čo vás vie nahnevať?

Hnevá ma arogantnosť ľudí. Ako málo je v ľuďoch tolerancie a ohľaduplnosti. On-line podnikanie je podnikanie ako každé iné. Aj pri on-line podnikaní predsa máme voľno, sviatok, víkend, Vianoce. No jednoducho niektorí ľudia si myslia, že keď je nedeľa večer, už skoro po večernom filme, tak jednoducho vy ste on-line a zavolajú Vám. Toto sa ešte klienti on-line obchodov a služieb musia naučiť, že aj za týmto podnikaním je len človek, nie stroj. Človek, ktorý žije rovnaký život ako oni.


Čo vás fascinuje? Kedy ste najšťastnejšia?

Fascinujú ma moje deti. Výchova detí je podľa mňa tá najťažšia vec a myslím si, že rodičia by sa mali k výchove svojich detí stavať veľmi zodpovedne. Fascinuje ma sledovať ako postupne to čo do nich dennodenne vštepujete, časom príjmu a stotožnia sa s tým. Máme deti v puberte a tak chápete asi o čom hovorím. Už sú to osobnosti, ale ešte stále tvarovateľné. Hovoríme si s manželom, že ak chceme aby sa naše deti v živote nestratili, aby sa vedeli brániť, ale prijali niektoré veci aj s pokorou, musíme im byť tým najlepším príkladom. Keď je u nás doma pohoda, počuť smiech a cítiť radosť, som najšťastnejším človekom na svete.


Máte popri podnikaní čas na svoje koníčky?

Mojím hlavným koníčkom je moja práca. Cestovanie, spoznávanie jedinečnosti krajiny. Všade so sebou nosím svoj fotoaparát, aby som si uchovala pamiatku kde som bola a čo som videla. Jednoducho si svoju prácu užívam. Ale sú aj iné činnosti, ktorými sa zaoberám a ktoré mi robia radosť. To iste.


A ktoré sú to?

Okrem fotografovania a cestovania, veľmi rada varím a pečiem. Netradične a inak ako sme zvyknutí z kuchýň našich babičiek. Ale stáva sa že víkendy patria klasike. Haluškám, pirohom a iste jablkovým koláčom. Teda odpovedala som na obe otázky. Čo mám rada, tomu sa zvyknem venovať cez víkendy. Vtedy si jednoducho rezervujem čas na seba a svoju rodinu.


A čo vaša rodina? Stíhate?

Asi práve preto som sa rozhodla podnikať on-line. Nevyhnem sa off-line stretnutiam, kedy vycestúvam mimo domova, ale v klasickom pracovnom čase mám práve tie možnosti, ktoré klasicky zamestnanci nemajú. Organizujem si svoj čas tak, aby som všetko stíhala.


Po čom túžite?

To je ťažko povedať. Snívam o veciach, ktoré by som ešte chcela dosiahnuť, no netrúfam si o nich hovoriť nahlas. Je to len skrytý sen. Moje túžby sú úplne obyčajné. Aby moja rodina bola šťastná a zdravá, aby sa mi darilo v práci a na ceste, ktorou som sa vybrala. Verím a dúfam, že moja práca pomáha mojim klientom zasa v ich práci. A že klienti, ktorým sprostredkúvam pobyty na Slovensku sú spokojní a zachovajú mi svoju priazeň. Chcela by som aby boli Slováci hrdí na svoju krajinu, na jej prírodu, na krásy ktorými sme obklopení.


Kto je vašou oporou?

Mojou oporou je určite môj manžel a moje deti. No z profesionálneho hľadiska je iste mojou veľkou oporou Gabika Revická. Je to rodený kouč. Vždy v správnom čase a na správnom mieste pomôže radou, ktorá ma podrží nad vodou. :)


Aké knihy čítate (pokojne uveďte aj svoje obľúbené knihy a ich autorov)?

Toto je jeden z koníčkov na ktoré som troška zanevrela. Kedysi som čítala veľa. Dnes si už vyberám. Ako študentka som prečítala všetko čo vtedy bolo „in“, počnúc Gričskou čarodejnicou končiac Vtákmi v tŕní. Dnes si vyberám, ale kľúč prečo práve táto kniha ma zaujala, je ťažko nájsť. Prečítala som si všetky knihy Petry Nagyovej Džerengovej, Gabiku Revickú, Táňu Keleovú-Vasilkovú, ale aj Johna Grishama. Naposledy som si prečítala Daniela Glattauera a jeho Priateľa do dažďa.


Čo robíte preto, aby ste dosiahli rovnováhu medzi svojou prácou, rodinou a voľným časom?

V absolútnom strese, si prehodnotím priority. Čo je dôležité a čo môže aj počkať. Je to nevyhnutné, aby som vedela rozdeliť správne svoj čas medzi prácu a rodinu. A vypnem notebook a mobil. Občas je to síce ťažké, ale po 24 hodinách bez signálu ste ako znovuzrodený.


Absolvovali ste motivačné semináre alebo koučing, či konzultácie, ktoré by ste rady odporučili ďalším podnikateľkám v rámci vlastného sebarozvoja?

Neabsolvovala som žiadny podobný seminár. Ako svoj osobný koučing považujem rozhovory s Gabikou R. Sú pre mňa veľmi motivujúce a učím sa každým rozhovorom, ako zvládať situácie, do ktorých sa denne dostávam.

 


Neprešlo jazykovou korektúrou. (Pozn. redakcie)

 

 


Partneri projektu

Zoznam.sk

RUonline.sk


QualityUnit.com

Terrabella.sk

 

 

 

 

Websupport

 

Woman.sk

 

Mojasvadba.sk
Svadba a inšpirácie
Tehotenstvo, pôrod, dieťa - Modrykonik.sk
Tehotenstvo, pôrod, dieťa
Modrastrecha.sk
Stavba a rekonštrukcia

 


 

Mediálni partneri projektu

 

 

Zoznam.sk

Profit

 

 

Internet-marketing-strategie.sk, Tricio.sk a ďalší mediálni partneri

 


Páči sa Vám náš projekt a chceli by ste sa na ňom podielať ako partner projektu E-žena roka?
Budeme radi, ak nás budete kontaktovať cez info@e-zeny.sk.

Odporučte stránku

Odporúčame