Podnikanie ako sen, podnikanie ako záväzok...

Mnohokrát sa stretávam s dámami, ktoré väčšinu života pracovali pre inú spoločnosť a podnikanie ich obchádzalo. U mňa to bolo naopak. Aspoň zatiaľ. Človek nikdy nevie, kam ho to odveje... Neviem, aké to je, keď ste zamestnaná a keďže môj doterajší život sa dial inak, ako som ho v študentských časoch plánovala, v niečom sa predsa len zhoduje. V slobode. Vždy som túžila veľa cestovať a môcť pracovať bez výrazných obmedzení.

  • Aj podnikanie má svoje nevýhody

Možno by som teraz mala písať, aké je skvelé, keď si šéfujete sama a môžete o všetkom rozhodovať. Nie vždy je to celkom pravda. Podnikanie má aj svoje nevýhody a keď nie je niečím kontrolované, môže nepríjemne skĺznuť inam, ako sme si predstavovali.

Rada by som napísala, aby ste sa nebáli snívať a mať vysoké ciele, ale nemyslím, že by to mala byť akási všeobecná pravda, pretože v podnikaní ide len o vás a za svoj príjem ste  zodpovedná vy, nie váš zamestnávateľ, ani štát, nik. Len vy.

Pokiaľ cítite, že máte smelo snívať,  urobte to a vyberte sa za svojimi plánmi, cieľmi, snami a nebojte sa. Ale ak máte obavu, najprv s ňou začnite bojovať, pretože neskôr by vám strach mohol priniesť pochybnosti o správnosti vašej voľby. Ak pochybujete, je to síce normálne, ale ak je vaša neistota priveľká, môže vás dostať do nežiadanej situácie.

  • Rozhodnutie podnikať

Jedna z vecí, ktoré považujem v podnikaní za nesmierne dôležité a to nie iba v úvode podnikania, ale aj počas neho je rešpektovať svoje rozhodnutie. Ak sa rozhodnete podnikať, vytrvajte pri svojom rozhodnutí a nedovoľte si viac taký luxus  ako je napríklad riešenie otázok typu: Ako by ste sa mali, keby ste si boli bývali radšej našli novú prácu... Najprv vás to zabrzdí, časovo zdrží a navyše sa môžete prepracovať k myšlienkach, ktoré vás namiesto plánovania dostanú ku dnu.

  • Motívy podnikania

Nedávno bola u mňa na konzultácii dáma, ktorá ma nesmierna obohatila. Bola by som veľmi rada, keby sa rozhodla pre podnikanie, ktoré ju dlhé roky vábi. V súčasnosti je zamestnaná. Partner ju v podnikaní príliš nepodporuje, ale niekoľko iných jej blízkych  ľudí ju nabáda, aby šla za svojim snom. Povedala mi krásnu vetu, na ktorú nikdy nezabudnem. Vetu, ktorá ma vyliečila z mojich dlhoročných výčitiek.

Pred konzultáciou sme spolu hovorili o tom, aké motívy ju k samotnému podnikaniu vábia. Rozprávala mi o tom, že keď boli jej deti malé, tak pri nich nemohla byť napríklad vtedy, keď ochoreli. A malé deti sú neraz choré... Povedala si, že teraz, keď je babičkou, rada by svoj čas trávila s vnúčatami a nechce byť toľko hodín denne v práci, navyše tráviť mnoho času cestovaní do práce a naspäť.

,,Keď som to nestihla pri deťoch, chcem to stihnúť aspoň pri vnúčatách.“ Zdôverila som sa jej, že som síce so svojimi deťmi absolvovala všetky ich detské choroby, ale nemala som zo seba dobrý pocit, pretože som popritom bola zavesená na telefóne alebo na počítači. O tom boli moje výčitky.
,,Ale aspoň ste boli pri nich,“ povedala a za túto vetu jej nesmierne ďakujem. Ani nevie ako!

  • Výhody a nevýhody podnikania

Nie je ľahké podnikať, ale nie je ani ľahké chodiť do práce. Podnikanie si vyžaduje sebadisciplínu, kontrolu nad svojimi plánmi. Práca v zamestnaní zase pravidelnosť činností, o ktorých by skôr vedeli písať tie dámy, ktoré s tým majú skúsenosti. V podnikaní si môžete zladiť časové plánovanie podľa seba, môžete napríklad pracovať večer a ráno vstať neskôr, ale pravdou je, že práca vás aj tak neminie.

V zamestnaní máte pravidelný príjem, v podnikaní sa môžete dostať do straty. O prácu môžete kedykoľvek prísť, svoju firmu zasa môžete predať alebo ju môžu vaše deti zdediť. Keď máte dovolenku, v práci dostávate výplatu, keď je vaše podnikanie závislé na vašej práci, musíte si na dovolenku zarobiť vopred, aby ste aj po nej mali príjem...

Prv, než som si založila cestovku, rozmýšľala som, v akej oblasti budem podnikať. Nevedela som sa rozhodnúť, vtedy mi jeden kamarát poradil, aby som si vzala čistý papier, prehla ho na polovicu a na pravú stranu napísala všetko, čo by som chcela v budúcnosti vyskúšať robiť a na ľavú stranu úplne všetko čo viem robiť. ,,Snívaj,“ povedal.

,,Nerozmýšľaj o tom, či sú tvoje reálne, len to daj na papier. Potom ho môžeš pokojne vyhodiť.“ Prinútil ma, aby som to urobila hneď a pred ním. Keď som skončila, čakala som, že mi pomôže výsledok vyhodnotiť, ale nepomohol. Malo to poslúžiť mne, mojej odvahe a snom, aby som sama pred sebou získala prehľad o tom, čo viem a chcem. Môj nápad, v čom budem podnikať sa zrodil presne po tomto príbehu a som presvedčená, že práve vďaka tomu, že som napísala všetky svoje tajné sny a vedomosti. Neváhajte, skúste si to..

  • To, že niektoré ženy podnikajú dlhšie, nič neznamená

Pred piatimi rokmi mi jedna kamarátka rozprávala o svojom sne. Chcela odísť z práce a pustiť sa do podnikania. Navyše sa plánovala rozviesť. Bola tak skalopevne rozhodnutá, že som jej nedokázala oponovať, aj keď som sa trochu bála i za ňu. Nemalo by to význam. Ona už bola rozhodnutá. Dnes má vlastné podnikanie, život podľa seba a napriek tomu, že sa ešte nevozí na svojom vysnívanom terénnom aute, urobila obrovský kus práce. Predovšetkým na sebe. Začala neskôr ako ja a stala sa mi príkladom v tom, ako si ukážkovo plánuje svoj časový a finančný rozvrh a ako opatrne pracuje s každým centom.

Keď som ju posledne navštívila, pochopila som, že aj keď ma kedysi žiadala o rady, dnes by ich pokojne mohla rozdávať ona. Je jedno, že začala podnikať neskôr ako ja. Rozhodla sa pre túto pracovnú zmenu a keď odišla s práce s úmyslom, že si založí vlastnú firmu, o správnosti svojho rozhodnutia nikdy viac nepochybovala. V tom je jej sila. Tú vám všetkým, ktoré uvažujete o podnikaní želám. Lebo tá je základným kameňom vášho podnikania.


Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame