Čo je výhodnejšie SRO-čka, alebo živnosť?

- každá forma podnikania má aj svoje výhody aj svoje nevýhody, preto je dobré individuálne sa pozerať na každého jednotlivca a podľa jeho potrieb a očakávaní nastaviť to najlepšie pre neho.

- ako podnikateľka radím ako najideálnejšie riešenie podnikať ako SRO, nakoľko to klient vidí väčšinou na dlhšie obdobie, výhoda pri tomto type podnikania je, že sa nemusíte báť platenia odvodov, zo zákona povinnosť nie je platiť žiadne, aj keď by vaša SRO-čka zarábala desaťtisíce, státisíce eur :-), čo v porovnaní so živnosťou je diametrálne odlišné, nakoľko tu platíte odvody POVINNE a v závislosti od vašich príjmov, pričom sa Vaše odvody vedia vyšplhať aj na sumu 1 000 EUR/mesačne, čo je dosť extrémne z môjho pohľadu.

- ďalšou obrovskou výhodou, ak to náhodou nevyjde a firma sa dostane na dno a bude dlžná veriteľom – ručenie je takmer žiadne, resp. firma ručí len majetkom firmy, zatiaľ čo pri porovnaní so živnosťou ručí živnostník do konca svojho života svojím majetkom, ktorý mohol nadobudnúť aj dedením a rôznym iným sposobom... pri živnosti sa dlhov nikdy nezbavíte a vždy vás exekútor dobehne... aj keď sa o 5 rokov zamestnáte, exekúcie vás počkajú!

- obchodný podiel v SRO je predmetom dedenia v prípade nešťastnej udalosti, ktorá bude náhla... ak živnostník zomrie, bohužiaľ tu zo zákona môžete len "potiahnuť" do konca roka ako jeho manželka.... nemôžete pod jeho menom fungovať ďalej! A to je nevýhoda pri dlhodobých kontraktoch.

- najpodstatnejšia nevýhoda SRO-čky je, že nejde ľahko zrušiť zo dňa na deň, čo je pri živnosti možné iba ohlásením zrušenia na živnostenskom úrade, nakoľko je to dlhodobejší proces, ktorý sa rieši tak ako aj samotný zápis SRO-čky, cez okresný súd, oddelenie obchodného registra.

- sumár podľa môjho názoru je jednoznačne prevažujúce pádne dôvody , ktoré sa prikláňajú k SRO-čke, z môjho osobného pohľadu sú to najpodstatnejšie veci (ručenie, možnosť neobmedzeného pokračovania v podnikaní, odvody)

Skratky:
FO - fyzická osoba
PO - právnická osoba
SRO - spoločnosť s ručením obmedzeným
ZP - zdravotné poistenieIng. Katarína Hessková
poradkyňa pre oblasť ekonómie a podnikania
(účtovníctvo, podnikateľské poradenstvo, dane)

Kontakt:
- v prípade záujmu Vám pošleme kontakt na vyžiadanie.

Odporučte stránku

Odporúčame