Vyhodnotili ste – aký bol pre vás minulý rok?

Vyhodnotili ste aký bol pre vás minulý rok?Pri hodnotení minulého roka a uzatváraní projektov, ktoré sa mi minulý rok podarili, som síce vyhodnotila, že minulý rok nepatril medzi najľahšie, no dnes viem, že je potrebné veci uzavrieť, vyhodnotiť dokončenú prácu aj pokusy. Vrátane toho, v čom som zlyhala, čo nevyšlo tak, ako som si to vysnívala a naplánovala, lebo sa objavili aj zámery, ktoré neboli korunované úspechom. Ale nemôžem ich vymazať zo svojej minulosti...

Niekedy pomôže pozrieť na samé dno vreca, povyberať z neho zvyšné úlomky, ktoré bránia tomu, aby sa odvedená práca zaskvela v plnej kráse, podľa našich predstáv. Som presvedčená o tom, že ak to vrece nehodíme do kúta alebo niekam na policu, ale vytrasieme ho, odstránime z neho smeti, vyprášime ho, poskladáme a odložíme na vhodné miesto, nebudeme mať pocit, že nám niečo chýba. Nebudú nás sužovať drobné chyby , ktoré sa ako úlomky ukryli na dne nášho vreca. Keď sa dostanú na miesto, môžeme sa pustiť do novej práce. Uvoľnia sa totiž energie, ktorým doposiaľ bránili v rozlete naše doteraz neuzatvorené, nevyhodnotené, nevydiskutované resty.

Uplynulý rok ma posunul vpred. Aj tým, že som spoznala niekoľko milých ľudí. Teším sa, že dostali miesto v mojom živote. A učila som sa aj sebadisciplíne, aby som si dokázala zadeliť čas, keďže som si vysnívala mnoho-mnoho úloh, ktoré musím aj splniť. To všetko robím veľmi rada, ale na to, aby sa mi v práci darilo, nestačilo len rozhodnúť sa. Premýšľala som aj o hodnotách, prioritách, o tom, ako si vybudovať iný životný rytmus.  Medzitým mi veľmi chýbali rozhovory pri káve, priatelia, na ktorých som si v minulom roku nedokázala nájsť dostatok času. Hoci sú pre mňa dôležití. Mnohých som stratila. Už tu nie sú. Taký to bol rok. Musela som nájsť správnu cestu. O ktorej viem, že ju budem hľadať znova a znova, ktorá sa bude znova a znova meniť, lebo náš život je plný zmien, pohybu, snaženia, nečakaných udalostí, popretkávaných bublinkami smútku a šťastia.

Napriek všetkému to bol fantastický rok, lebo som mohla robiť prácu svojich snov. Občas som sa zamyslela: prečo je to také náročné, keď som si to sama vysnívala? Moja dobrá známa mi poradila, že v istých časových úsekoch je dôležité vyčistiť si profil. Na to sa teraz sústreďujem, je to moja nová výzva do roku 2014. Špecializovať, profesionalizovať sa v tom, čo robím, a byť medzi najlepšími. Bude to ťažké, ale len tak to má zmysel. Áno, mám svoje vzory. Ľudí z mäsa a kostí, ktorí žijú okolo mňa a odvádzajú skvelú prácu, ktorých si vážim z ľudskej i odbornej stránky. Som rada, že sú tu v tomto uponáhľanom, zlom, zákernom, neľútostnom svete (ako v zúfalstve často menujeme negatíva) a ja ich môžem poznať. Vďaka tomu sa život stáva krajším, príjemnejším, láskyplnejším.

Predsa len vždy všetko závisí od medziľudských vzťahov. Sme odkázaní jeden na druhého, potrebujeme sa navzájom, potrebujeme byť prijímaní, milovaní, uznávaní. Lebo pre koho a načo by sme pracovali, keby sme nemali okolo seba nikoho? Ešte aj pustovník, ktorý desaťročia žije sám, pomáha nasledujúcej generácii, iným ľuďom. Aby uchoval život. O tom je aj jedna z mojich obľúbených kníh: Muž, ktorý sadil stromy z pera Francúza Jeana Giona. Prečítajte si ju, ak môžete. Potom zistíte, ako veľmi sa príbeh hlavného hrdinu podobá príbehom nás všetkých.

 

Eva Bolemant

 

 

Pridať komentár

Ďakujeme, že sa držíte témy vo svojich príspevkoch.


Bezpečnostný kód
Obnoviť

Odporučte stránku

Odporúčame