Obývačka a jej posolstvo: Pestovanie spolupatričnosti s Feng šuej

Obývačka podľa Feng ŠuejNáš život sa stal náročným vďaka množstvu povinností, ktorých sprievodcom je stres. Preto je pre nás potrebné tiché miesto, kde sa cítime bezpečne, môžeme sa uvoľniť a začať rásť, pričom najprv hlboko zapustíme korene. Potrebujeme stabilný domov.

Z hľadiska historického sa dnešná obývačka vyvinula z osobitnej miestnosti, v ktorej sa prijímali hostia a boli v nej vystavené výnimočné predmety, ktoré sa nepoužívali každý deň.

V tom čase bola miestom, kde sa rodina stretávala, vykonávajúc domáce práce, obývacia kuchyňa.

S vývojom životného štýlu a zdokonaľovaním technického vybavenia domácnosti, tvorila kuchyňa, jedáleň a obývačka jednotný celok, situovaný v otvorenom priestore. Obývací priestor pritom plní funkciu verejnú – prijímanie návštev a posedenie s priateľmi, súčasne však nestráca funkciu privátnu. Mali by sme tu, okrem zábavy, nájsť miesto na zotavenie, odpočinok a „utiahnutie sa do seba“. Niekedy tu dokonca potrebujeme umiestniť aj pracovný stôl. Ak je to tak, musíme jednotlivé, účelovo zamerané časti priestoru od seba oddeliť aspoň symbolicky. Najlepšie pomocou rastlín, ľahkých kusov nábytku, alebo závesných liekov Feng šuej.

Je to nevyhnutné preto, aby sme v jednej miestnosti mohli v pokoji odpočívať, a inokedy hlboko koncentrovaní pracovať. Inak totiž bude zmätočná čchi rušivo vplývať na naše podvedomie. Mimoriadne dôležité je od ostatného priestoru oddeliť kuchynský kút, inak budeme ťažko kontrolovať našu chuť do jedla.

Z hľadiska príslušnosti k elementom náleží podľa Feng šuej obývačka energii Zeme. Vyplýva to z prirodzenosti činností, ktoré sa v nej uskutočňujú. A to je predovšetkým stretávanie sa členov rodiny. Symbolizuje rodinné vzťahy, zrkadlí ich a jej stav ovplyvňuje povesť členov rodiny. Atmosféra v nej má byť príjemná, pozývajúca vstúpiť a pobudnúť.

Vychádzajúc z toho, že si želáme zažívať pocity bezpečia a istoty, musí táto miestnosť pôsobiť teplo a harmonicky. Tomu veľmi pomôže, okrem dostatku denného svetla, tiež vhodný výber svietidiel, ktorý má vychádzať z účelového rozdelenia obytného priestoru. Nevyhnutným doplnkom sú svietniky s originálnymi sviečkami, ktoré, okrem estetického dotvorenia interiéru a príjemnej atmosféry, podporujú energetiku tejto časti domu.

Technicky je veľmi dôležité umiestnenie sedacej súpravy. Mala by byť dostatočne veľká a umiestnená tak, aby sa v nej mohlo pohodlne usadiť 4–5 ľudí, pričom títo by mali mať výhľad na vstupné dvere. Najdôležitejšia je pevná stena za chrbtom sediacich. Preto veľmi moderné a estetické riešenie, umiestnenie sedačky voľne v priestore, treba doplniť vybudovaním „náhradnej steny“ za chrbtom sediacich, pričom najjednoduchším riešením sú vysoké rastliny v črepníkoch, dostatočne olistené.

Rozloženie nábytku by nemalo brániť pohybu čchi. Táto „živá“ energia, rovnako ako my, naráža na všetko, čo jej stojí v ceste. Preto sa so zbytočnými kusmi nábytku treba rozlúčiť, aby miesta bolo dostatok. Aj na tancovanie.

Ak je miestnosť dostatočne veľká, na oddelenie jednotlivých zón môžeme použiť aj umne rozmiestnené väčšie kusy nábytku. Pozor, ak je miestnosť malá, vysoké nábytkové steny nám zodvihnú ťažisko izby, čo vyvoláva pocity stiesnenosti až izolovanosti. Všetky nábytkové kusy by mali mať jemne oblé hrany.

V prípade, že vlastníme starožitný kus po predkoch, prípadne sme sa stali zberateľmi takýchto klenotov, je nevyhnutná ich hĺbková energetická očista. Z hľadiska štýlu zariaďovania je veľmi dôležité rozpoznať vlastnú identitu a zostať jej verný. Zariadenie miestnosti napodobeninami spolu nesúvisiacich historických kusov pôsobí veľmi chaoticky. Áno, práve solitér po starej mame, alebo unikátny kus z ďalekej krajiny, dodajú priestoru osobitný charakter, ale len vtedy, keď v nás súčasne vyvolávajú aj mimoriadne príjemné emócie.

Tradičné, opozitné, rozloženie sedačky a televízneho prijímača, nie je z hľadiska energetického, vyhovujúce. Atmosféricky brzdí spoločné rozhovory a pokojnú výmenu zážitkov po prežitom dni. Preto je vhodné umiestniť televízor spolu s Hi-Fi prístrojmi do rohu miestnosti, čo najďalej od miesta na sedenie. A najvhodnejšie je zakomponovať ho do nábytkového segmentu s plnými dverami.

Pre pocit pohody je dôležitý otvorený oheň. Preto býva práve kozub často súčasťou obývacieho priestoru. Kozubové teleso má však mať zabudovanú kozubovú vložku s dverami a treba ho ošetriť umiestnením malého zrkadla na telese kozuba tak, aby udržalo energiu ohňa na uzde. Prospešné je tiež umiestniť blízko neho, mimo sezóny, interiérové rastliny s dekoratívnymi listami.

Odporúčania na vytvorenie pozitívnej čchi v obývacom priestore:

-    Ak máme nesymetrický pôdorys, teda časť z neho chýba, rozšírime ho zrkadlom, alebo brúsenou krištáľovou guľou.
-    Obývačka by mala byť plošne najväčšou miestnosťou v dome, pričom dispozične je najvhodnejšie umiestnená blízko vchodu.
-    Ak náhodou leží nižšie ako ostatné časti bytu, „vytiahneme“ ju opticky nahor, napríklad pomocou svietidiel.
-    Stropná výška v obývacej časti by nemala byť väčšia ako v časti jedálenskej.
-    Ak je v miestnosti viacero dverí, hlavné dvere používame najčastejšie, ostatné je potrebné trpezlivo zatvárať.
-    V prípade, že sú v stene osadené veľké okná, siahajúce až po podlahu, je potrebné ošetriť únik energie z miestnosti.
-   Optimálne osadenie okna je v stene, ktorá zviera so stenou so vstupnými dverami pravý uhol. Okno priamo oproti dverám sa nepovažuje z hľadiska prúdenia energie v priestore za vhodné, rovnako ani rohové okná. Úniku energie je potrebné zabrániť vhodnou dekoráciou okien.
-    Veľmi vhodné z hľadiska prúdenia životnej energie je, ak na obývací priestor plynule nadväzuje zimná záhrada.

Obývačka je najlepším miestom pre rozmiestnenie symbolov šťastia. Mali by to byť predmety alebo talizmany, ktoré odrážajú záujem každého z členov rodiny. Pre znalcov metódy Pa kua je to veľmi vhodný priestor na stimulovanie jednotlivých životných oblastí. V poliach Bohatstva a Zdravia odporúčam umiestniť akvárium alebo izbovú fontánu, ak sa tam súčasne, z hľadiska horoskopu domu, nachádza priaznivá Hviezda Vody. Pozitívny vplyv má aj zátišie so stojatou vodou.

Všeobecne vrelo odporúčam dostatočne veľkú spoločnú rodinnú fotografiu, umiestnenú na viditeľnom mieste. Energeticky i esteticky mimoriadne prospešne pôsobia originály umeleckých diel, vkusne vybrané podľa jemnocitu majiteľa. Pozor, ani obraz s vysokou umeleckou hodnotou a farebnosťou dopĺňajúcou interiér, nemusí byť energeticky vhodný, pokiaľ sú na ňom zobrazené príšery.

Zrkadlo v obývacom priestore

Je výborným prostriedkom na zlepšenie kvality prúdiacej čchi. Ak sa v ňom zrkadlí príroda zvonka, zrkadlo túto živú energiu vtiahne dovnútra a znásobí.

Ako liek pôsobí zrkadlo v miestnosti s disharmonickými proporciami, keďže nám priestor upraví a opticky zväčší. Pre pritiahnutie bohatstva a znásobenie šťastia v dome sa odporúča umiestniť zrkadlo v jedálenskom kúte tak, aby odrážalo bohato prestretý stôl. Musí byť však dostatočne veľké a umiestnené v takej výške, aby „neodrezávalo“ žiadnu časť tela stolujúcich.

Pozor, zrkadlo z viacerých malých alebo úzkych častí pôsobí rušivo na energetické telá človeka. Poškodené, prasknuté alebo zrkadlá s fľakmi vytvárajú energetickú nerovnováhu. Z priestoru ich treba ihneď odstrániť. V zrkadle sa by sa nemali odrážať vstupné dvere domu, schody, stĺpy a trámy s ostrými hranami, ani dvere do toalety.

Z hľadiska farebnosti vytvorí pokojnú a teplú atmosféru oranžová, béžová a hnedá, pričom na oživenie je vhodné použiť na niektorú zo stien špeciálne techniky, napríklad postupné vrstvenie farieb.

Ak cítite, že Váš domov dávno stratil svoje čaro, nemusíte hneď vymeniť celé zariadenie bytu. Najsilnejší pocit pohody často vytvárajú len dôležité detaily. Treba začať pomaly, malými zmenami. Vymeňte napríklad závesy alebo doplňte ozdobné vankúše, nainštalujte okrasné lišty, vytrieďte obrazy. Tie, ktoré sa vám stále páčia, odejte do nových rámov, ostatné rozdajte. Vyberte si nových spoločníkov, napríklad z ríše interiérových rastlín.

A nakoniec, nezabudnite na vône. Domov má voňať. Pomarančový, eukalyptový alebo rozmarínový esenciálny olej vo vonnej lampe, okrem atmosféry, pôsobí na nás po namáhavom dni veľmi povzbudzujúco.

 

Eva Krčmáriková

 

Odporučte stránku

Odporúčame